znackovy-nahledovka

Označování značkového obsahu na Instagramu

Instagram přidává novou funkci placeného partnerství. Podle názorů jde o formální alternativu k #ad nebo #spon.

Už začátkem roku 2017 začaly na internetu kolovat první zmínky o připravované funkci, která by měla přinést transparentnost sponzorovaných příspěvků na Instagramu. Nový nástroj umožní inzerentům označit partnera v příspěvcích na Instagramu.

Pro Instagram představuje zavedení tohoto nástroje obrovský a dlouhodobý krok, jehož cílem je zvýšit výše zmíněnou transparentnost platformy pro tvůrce, značky a více než 700 milionů aktivních uživatelů měsíčně, kteří tyto příspěvky vídají.

Novou funkci objevíte v posledním kroku při zveřejnění příspěvku v aplikaci pod možností “Označit lidi” a umožní inzerentům označit partnera. Funkce přichází na Instagram po letech nátlaku od různých lobbistických skupin a “prudičů”, kteří jsou očividně frustrovaní z nedostatků jasných zásad nebo pravidel při sponzorských spolupracích mezi firmami a Influencery.

zdroj: Moshe Isaacian

Od svého založení v roce 2012 v tomto funguje Instagram tak trochu jako divoký západ, kde si celebrity a vlivní lidé vytvořili hashtagy jako #ad, #spon a #sp a ty přidávají u sponzorovaných příspěvků do popisků, aby tak dali jasně najevo, že jde o placenou spolupráci..

Nátlak ze strany úřadů?

Podle Instagramu neexistuje žádný právní nátlak ze strany Federální obchodní komise (FTC), která je pověřena kontrolou inzerentů a údajně s ní Instagram na této funkci nespolupracuje. Marketingová firma Mediakix vydala v květnu zprávu, že 93 procent sponzorovaných příspěvků u 50 nejvlivnějších firem na Instagramu nesplňuje pokyny FTC.

Instagram bude vychovávat uživatele a získávat zpětnou vazbu od partnerů ještě předtím, než začnou uplatňovat oficiální politiku.

Co to znamená pro firmy a Influencery?

Nyní, když dostánete od někoho zaplaceno za to, že se vyfotíte s jeho zbožím nebo službami na Instagram (klasický Influencing, jak ho mnozí známe), můžete do horní části příspěvku nebo do Stories přidat hlášku “Zaplacené partnerství s XXXX” (zde se doplní profil, se kterým spolupracujete) nebo můžete vložit název účtu vašeho sponzora.

Podívejte se například na profil Aimee Song (songofstyle) :, jak takový příspěvek vypadá.

zdroj: https://www.instagram.com/songofstyle/

Díky této funkci získáte statistiky dosahů a interakcí, které jsou při použití nástroje sdíleny přímo s vybranou značkou. Značky mohou vidět tato čísla ve svém správci stránek na Facebooku a tvůrci jej mohou vidět přímo v aplikaci.

Nástroj není tak jednoduchý, jak se může zdát

Tým Charlese Porche musí ještě důkladně zvážit, v jakém jazyce se všechno bude komunikovat, aby to fungoval napříč všemi značkami. Snaží se pokrýt mediální společnosti, hudebníky, ale i lidi, kteří mají různé druhy obchodů nebo Influencery, kteří spolupracují s firmami jak dlouhodobě, tak jednorázově.

Jakmile Instagram aktualizuje tuto funkci a bude přístupná všem, dozvíte se o tom v naší skupině Marketing na Instagramu. Pokud v ní ještě nejste, doporučuji se přidat.

Přidejte svůj komentář

Nemějte obavy, vaši e-mailovou adresu nezveřejním.  Povinné položky jsou označeny *