Světem online marketingu se šíří zvěsti o Shadowbanu na Instagramu. Co to ten shadowban vlastně je a jak zjistíte, jestli se týká i vašeho Instagramového profilu?

Ještě než vám prozradíme příčiny a důvody, je potřeba vám připomenout, že od léta 2016 Instagram prošel velkými změnami. Ti z vás, kteří máte profily na Instagramu delší dobu jste pocítili rapidní snížení dosahu vašich příspěvků někdy až o 50%, dále úbytek fanoušků a “zastavení” růstu těch nových. Tím, že Instagram roste rychlým tempem a také se na něm vylíhlo spousta profilů, které jej “zneužívají”, musel Instagram zavést nové algoritmy, aby omezil spam a lépe tak optimalizoval aktivní profily.

Co je to ten shadowban?

Shadowban je vlastnost, která se vám přihodí v případě, kdy používáte hashtagy, ale vaše fotky pod nimi nejsou vidět. Tady ale pozor! Vy a vaši stávající fanoušci fotky pod hashtagy uvidíte, nicméně kdokoliv jiný, kdo vás nesleduje naopak nevidí! Což je průser, když chcete pomocí hashtagů oslovit nové lidi a vlastně jste neviditelní. Logicky vám to ubírá na dosahu a čísla padají dolů.

Problémy s hashtagy na Instagramu rozhodně nejsou nic nového. Už v minulosti se několikrát stalo a stále se stává, že hashtagy mají výpadky v zobrazování, uživatelům se pod nimi neukazují fotografie a Instagram na svém Facebookovém profilu sice oficiálně nepotvrdil zavedení shadowbanu, aby zkušenosti uživatelů po celém světě hovoří právě naopak.

Instagram se k této záležitosti vyjadřuje velice opatrně a tvrdí, že jej mrzí špatné zkušenosti s nefunkčností hashtagů a jejich týmy usilovně pracují na opravě. Na otázky fanoušků, proč existuje shadowban systém a kdy jej Instagram hodlá odstranit, ovšem nereagují.

Osobně si myslíme, že Instagram se tímto snaží “odfiltrovat” účty, které nejsou v souladu s jejich pravidly.

Jak zjistíte, jestli máte na svém profilu shadowban?

Nejjednodušší způsob je požádat někoho s Instagramovým profilem (nesmí vás mít ve sledovaných) nebo si otevřít váš Instagramový profil v anonymním okně prohlížeče a zkontrolovat jednotlivé hashtagy, které u fotek používáte. Tuhle kontrolu doporučujeme udělat ideálně u nově nahrané fotky, kde se pod hashtagem ukáže mezi prvními. Pokud po zveřejnění u hashtagu fotka není zobrazená, máte problém!

Tip: Pokud však používáte hashtagy, které mají pod sebou statisíce nebo dokonce milion fotek, pak byste takové hashtagy neměli používat vůbec, protože pro vás z dnešního pohledu nemají potenciál.

Proč se dostanete do shadowbanu?

1.Používáte nevhodné hashtagy

Protože je na Instagramu 600 milionů uživatelů, není v silách Instagramu kontrolovat, jestli každý přidává fotky pod správné hashtagy minimálně podle kategorií.

Pak se totiž může stát, že např. u své fotky nasdílíte hashtag #interiordesign v dobré vůli, že se vaše fotky kolem bytového designu ukážou lidem, kteří se o něj zajímají, ale stejně tak tenhle hashtag využije někdo pro zaspamování a oheň je na střeše.

Jinými slovy, Instagram v průběhu času některé hashtagy buď úplně odstraní nebo omezí jejich funkčnost pro některé uživatele. Může se vám tedy stát, že takový hashtag bude používat 2-4 měsíce a bude vám připadat, že vám Instagram nefunguje a problém bude úplně někde jinde – v tomto případě v shadowbanu.

2.Používate programy a aplikace, které jsou proti podmínkám Instagramu

Nenechte se zlákat aplikacemi, které vám slibují 100 lajků na fotku, 1000 relevantních fanoušků na profil nebo automatické sdílení vašeho obsahu na Instagram přímo z počítače. Všechny tyto aplikace jsou přímo proti pravidlům Instagramu a hrozí vám za to shadowban nebo v horším případě smazání profilu.

Aplikace, které jsou proti pravidlům Instagramu: Instagress, Followliker, Mass Planner, Socially Rich, Boostly, Social Envy, Grum, Onlypult, Schedugram a věřím, že se jich ještě několik najde.

 

Navíc pokud spravujete více profilů z jednoho zařízení a na jednom jste vyzkoušeli některou z těchto aplikací, ohrožujete tím i další profily, protože tyto aplikace sdílí vaši IP adresu.

3.Překračujete limity

I na Instagramu existují limity a pokud si myslíte, že přílišná aktivita vám nažene nové fanoušky, tak pozor na to.
Instagram si hlídá, kolik denně rozdáte lajků, komentářů, kolik lidí dáte sledovat a kolik jich dáte “odsledovat”. Limity jsou samozřejmě různé a záleží to na tom, jestli máte profil týden, rok nebo pět let. Ve většině případů byste ale za hodinu neměli rozdat více než 150 lajků, 60 komentářů a 60 sledování/odsledování.

V opačném případě vás Instagram upozorní, že jste překročili limit a jste zablokovaní většinou na 48 hodin. Pokud tyto blokace překročíte několikrát za sebou, můžete se dostat do shadowbanu. Doporučovali bychom vám neriskovat a interakce s jinými profily používat s rozmyslem.

4. Váš účet někdo nahlašuje

Stačí, když vás někdo na Instagramu několikrát nahlásí a už jste pod hledáčkem Instagramu. Ten pochopitelně reaguje na podněty uživatelů, kteří vás nahlašují za porušování smluvních podmínek (např. sdílíte nevhodný obsah nebo jste porušili něčí autorská práva sdílením fotky, která není vaše) a už jste potenciálním profilem na shadowban seznam. V horším případě vás Instagram zablokuje naplno.

 1. Tomáš napsal/a:

  Dobrý den,

  Podařilo se někomu vyřešit a odstranit tento problém? Asi jsem jednou přidal fotku s více jak 30hashtagy a od te doby mám stále blokováné některé hashtagy a to i u starých fotek.. děkuji

 2. Jana napsal/a:

  Dobry den.
  Vsimla som si, ze ked pridam fotku a dam tam hashtagy, nikto mi fotografiu nelajkne, co sa predtym vobec nestavalo. Neviem, co sa deje. Trva to uz asi tri dni a nvm, co s tym. Lajknu mi ju maximalne ludia, co ma sleduju, ale nikto iny viac. Viete mi poradit co s tym, aby to fungovalo ako predtym? Dakujem. Jana

 3. monika napsal/a:

  Ahoj Katko, předem ti moc děkuji za článek, podobné informace česky psané jsem nikde jinde nenašla :) … Nejsem si vědoma, že bych se dopustila žádných tebou uvedených důvodů a přesto shadowban mám. Hashtagy jsem projela, na žádném ban není. Jedinou apl. co jsem použila je gramblr na nahrávání, ale nikde jsem nenašla, že by byla zakázaná. Mám 2 ve sledovaných, olikovala jsem tak 3 fotky a napsala 1 koment, takže jim žádné rekordy také netrhám. Co se týče toho nahlašování, tím si být jista nemohu, ale profil mám pár dnů a těch cca 10 fotek co tam mám, jsou obsahově pouze krajina a koně, tak je podle mne hodně malá pravděpodobnost, že by to mohlo někoho iritovat. Pravdou ale je, že tento problém mám od určitého okamžiku. Nahrávala jsem fotku s 31 hashtagy, jenže jsem nevěděla, že víc jak 30 jich to nepobírá. A než jsem na to přišla, tu fotku jsem několikrát smazala a opětovně nahrála. Tak mě napadlo, jestli nebude problém, že jsem tu fotku několikrát smazala. Po 2 dnech jsem zopakovala nahrání 2 fotek. Bylo vše ok, tak jsem to nechala být, ale když jsem po hodině otevřela profil, přišlo mi, že mám málo liků. A také , že ano, protože opět mé fotky vidět nebyly. Nahrála jsem další a opět ten stejný problém, asi půl hoďky se zobrazovala pod hashtagy, pak už nikoliv. Po pár hodinách jsem zkoušela další a ta už se neukazovala rovnou. Nahlašovala jsem problém, ale nikdo se neozval, což je asi standart. Kdybys dokázala nebo někdo zde poradit, byla bych ráda. Alespoň jak dlouho to může trvat, než shadowban zmizí, jestli vůbec. Mě i napadlo, jestli to není z důvodu utlumení ,,obyčejných,, uživatelů, aby více vynikli firmy, celebrity a ,,velký,, instagrameři. Takže by se to ani nijak ovlivnit nedalo.

  • Klara napsal/a:

   Zdravím Vás Katko a Moniko. Jsem ráda za tenhle článek, konečně mi vysvětlil co se děje. Nicméně můžete mi Katko poradit jak z toho ven nebo Moniko nenašla jste nějaké řešení? Mám osobní profil, k tomu mám připnutý business profil a vše fungovalo perfektně do doby, než jsem si založila a připnula druhý business profil, takže v současné době přepínám mezi třemi profily. Fotky se nahrály vždy v pořádku, na hashtags se zobrazovaly, ale vždy po nějaké době zmizely a teď jsem ve stadiu, kdy se fotky už vůbec nezobrazí na žádném hashtags. Celé to trvá asi 3 dny a nevím, jak z toho ven. Děkuji moc za Vaše odpovědi či reakce.

   • Katka Pavlíčková
    Katka Pavlíčková napsal/a:

    Kláro ahoj. Může to být nějaký BUG ze strany Instagramu, protože v posledních 4 dnech se na mě obrátilo několik lidí, že se jim tohle také stalo. A Instagramu se takové nefunkčnosti hashtagů „povedly“ v minulosti již několikrát. Zkus vydržet několik dnů, nebo se několikrát obrať na Instagram přímo z aplikace (nahlásit problém) a popiš jim tam tvůj problém. Nezmiňuj však slovo SHADOWBAN, pouze řekni, že ti nefungují hashtagy (piš anglicky). Držím pěsti! Katka

    • Klara napsal/a:

     Ahoj Katko, děkuji za Tvoji reakci. Nicméně můj stav stále přetrvává.
     Napsala jsem jim, nebyla jsem 5 dni aktivní na žádném ze svých účtů, aplikaci odinstalovala a znovu nainstalovala a dnes se zkusila poprvé přihlásit. A světe div se, moje fotka vydržela na hashtagu CELÝCH 5 minut a pak zase zmizela. Zkusila jsem přidat dokonce i druhou fotku, abych se ujistila, jestli to není IP adresou, tak jsem jednu nahrála přes wifi a druhou na datech a výsledek stejný. Je to hrozně frustrující, nejenže přicházím o peníze, ale za tu dobu s frekvencí jakou rostl můj hlavní profil, už i minimálně o 1000 foloweru . . .
     Vím, že mi asi už nemáš asi co poradit, jen jsem se chtěla podělit se svojí zkušeností.
     Přeji pěkný den Klára.

      • Klara napsal/a:

       Ahoj, děje se to u všech. Šla jsem metodou od 1 hashtagu a postupně přidávala a zjistila, že některý hastagy se společně nemusí a hned jsem byla neviditelná, tak jsem jej vždy smázla a najednou se hned objevila zase. Měla jsem radost, že jsem na to přišla a udělala asi 20 verzí různých, který jsem chtěl různě kombinovat. No a jsme tam kde jsme byli, už se to děje zase na jakékoliv variantě, někdy se stane, že třeba napotřetí, když smáznu hashtagy, tak se chytne a zůstane fotka viset, ale jinak mě to prostě vyhazuje jak o závod. Jo a podotýkám, ty hashtagy, který při tom testu se praly s ostatníma a hned jsem byla neviditelná, tak to nebyl ani jeden, který by byl zablokovaný. Příklad třeba fitfamily nemůžu dát nikam, hned během vteřiny jsem neviditelná. Takže 20 různých verzí, hodiny a hodiny práce a ve skutečnosti bez efektu a to jsem opravdu vždy začala od jednoho hastagu a postupně přidávala a vždy kontrolovala.

       • Katka Pavlíčková
        Katka Pavlíčková napsal/a:

        Kláro proto jsem se tě ptala o jaké hashtagy se jedná. Třeba #fitfamily má něco kolem 2 milionů fotek. Dívám se, že tam lidi průměrně dají 5 fotek do jedné minuty. Spočítej si to za 10 minut = to je 50 fotek za deset minut.. Pokud mezitím upravuješ hashtagy k fotkám, tak tím akorát spadají dolů, protože se hashtagy řadí chronologicky. Možná by stálo za to, abyses vykašlala na hashtagy, které mají miliony fotek a zaměřila se na některé, které nejsou tak exponované. Instagram se snaží u fotek, kde jsou miliony fotek omezovat dosahy a redukovat tak obsah. Je dost možné, že se to bude dít i na tvém profilu. Ale tvůj profil neznám, nevím jaký postup aplikuješ při sdílení fotek a práci na tvém Instagramu. Pokud bys měla zájem svůj Instagram řešit více do hloubky, je možné si mě objednat na konzultaci, kdy se na to podíváme společně :) Měj se hezky, Katka

    • Klara napsal/a:

     Ještě přidám Katko jeden poznatek.
     Právě sedím v kavárně, připojená na neznámou wifi, odinstalovala a znovu nainstalovala instagram a zkusila založit nový profil. Nahrála fotku, přidala hashtagy a nezobrazila se ani na jednou. Tak mě napadá . . . vím, že to je asi hloupost, ale nemůže to být telefonem? Přitom v něm nemám staženou žádnou aplikaci, která by byla v rozporu s intagramem kromě boomerang. Asi to je hloupej dotaz, ale jsem už z toho vážně nešťastná . . .

  • Katka Pavlíčková
   Katka Pavlíčková napsal/a:

   ahoj Moniko. Děkuji za sdílení tvé zkušenosti. Pokud používáš Gramblr, mohlo by to být jedním z důvodů, proč ti Instagram nebude fungovat tak, jak má. Protože Instagram vysloveně ve svých podmínkách píše, že nesmíš používat aplikace třetích stran, které za tebe „dělají“ práci zdarma. Prošla jsem si obchodní podmínky Gramblr a v jednom bodu píšou (přeložila jsem do CZ): „Gramblr nenese zodpovědnou za porušení stávajících nebo budoucích podmínek Instagramu :) Možná sis teda ulehčila práci tím, že si nemusela fotky sdílet z mobilu, ale taky ti to mohlo způsobit zablokování tvé IP adresy ze strany Instagramu a tohle se ti může dít. Odeber přístupy Grambleru z tvého Instagramu v nastavení a odstraň všechny hashtagy z předchozích fotek, které ti nefungují a začni používat jiné. Nic jiného mě nenapadá :)

  • Katka Pavlíčková
   Katka Pavlíčková napsal/a:

   Lukáši ahoj, konečná to určitě není :) Pokud sis pečlivě četl důvody, díky kterým se do „shadowbanu“ můžeš dostat, pak je už nedělej. V případě použití zabanovaných hashtagů je odstraň ze svých starých příspěvků.

   • Lukáš napsal/a:

    Chtěl jsem sepsat projekt o lidech co používají aplikace na navýšení likes a jednu jsem taky zkusil. Jednalo se jen o přihlášení a lajkování jiných fotek přes tu aplikaci. Poté jsem skončil, apku smazal, na instagramu pozměnil jméno a heslo, aby se náhodou aplikace nemohla dál přihlašovat přes údaje co jsem jí poskytl. Bohužel při přidání nové fotky jsem zjistil, že se nezobrazuje u daných hastagů. Psal jsem i na podporu instagramu kde jsem situaci vysvětlil (v CZ i ENG) a žádná odpověď. Zkoušel jsem si i na novém mobilu založit nový instagram, ale situace je stejná, možná IP wifi, přitom mail jsem uvedl jiný a mob. číslo jsem k dispozici nedal. Nevím co dál, trvá to už od pondělí a jsem celkem zoufalý. :-( Budu rád za každou radu.

    • Katka Pavlíčková
     Katka Pavlíčková napsal/a:

     Lukáši, některé zdroje na internetu k tomu píšou, že by mohl být problém i ve výše zmiňované IP adrese. Jakmile jednou Instagram zaregistruje, že děláš něco proti, může dojít k blokaci. Zkus na jejich podporu napsat znovu. Někdy opravdu pomůže nahlásit problém znovu. Nic dalšího mě nenapadá :(

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *