Lidé se na nás velice často obracejí s prosbou o radu, jak to mají udělat, když chtějí předat Instagram někomu dalšímu, kdo by se jim o něj měl starat. Dost často na to narazíte u agentury nebo externisty, které máte svůj Instagram svěřit do péče. Instagram má trochu jiná specifika, než Facebook stránka, tak si pojďme vysvětlit, jak to s předáním přístupu k Instagramu vlastně je a jaké možnosti se vám nabízí.


Jak to funguje na mateřském Facebooku?

Pokud vlastníte Facebook stránku a chcete, aby se vám o ní někdo začal starat, jednoduše mu v nastavení přidáte práva editora nebo moderátora a dotyčný může se stránkou a doručenými zprávami hospodařit, jak se zlíbí.

Je nutné hned dávat práva správce?

Po zkušenostech z našich konzultací bych snad radši řekla: “Nedávejte druhé straně práva správce!”

Pokud najímáte externistu nebo agenturu pro správu vašeho Facebooku, pro většinu úkonů bohatě postačí role “editor” a nižší. Předáním práv “správce” totiž druhé straně dáváte plná práva k ovládání vaší stránky (včetně možnosti vás úplně odebrat a sebrat vám tak vlastnictví). Pokud nemáte s druhou stranou sepsanou smlouvu, kde budou jasně definované přístupy a případné restrikce z porušení, pouštíte se na velmi tenký led.

Jste majitel firmy nebo značky (vašeho podnikání) a tak by to mělo zůstat i v případě vlastnictví Facebook stránky. Jasně, že chcete té druhé straně důvěřovat, ale co si ji nejdřív na čas prověřit?

V rámci našich osobních i online konzultací vás naučíme porozumět administrativě Facebook stránky tak, abyste měli přehled a věděli, v jakých situacích komu přiřadit jakou roli.

Jak to funguje s právy k Instagram účtu?

Pokud hledáte v nastavení Instagramu nějakou nabídku, která by vám umožnila přidat správce profilu, tak vás zastavím: NENAJDETE JI!

Chcete někoho přidat jako administrátora, dát mu přístup, aby se vám staral o Instagram? Pak budete muset předat heslo k vašemu Instagramu.

Jinými slovy, předáváte druhé straně kompletní práva k vašemu účtu. Dotyčný si za vašimi zády může s účtem dělat, co se mu zlíbí. Může se k tomu postavit zodpovědně a neohrozit tak váš byznys na Instagramu, ale může také použít tzv. “black hat” taktiky a smutné na tom je, že se o tom ani nemusíte dozvědět. Až do chvíle, než vás Instagram zablokuje. Mnohdy i trvale.

Ale dnes vám nebudu vyprávět šokující historky, se kterými se setkáváme u našich klientů a mnohdy nám vyrazí dech, dneska vám vysvětlím, jaké máte možnosti předání práv k Instagramu.

Instagram lze částečně spravovat skrz Creator Studio od Facebooku, které je zdarma

Nástroj Creator Studio od Facebooku vám (nebo agentuře, či externistovi) umožní připravovat koncepty nebo plánovat příspěvky na váš Instagram, aniž byste druhé straně museli dávat heslo k Instagramu. Rovněž může dotyčný nahrávat IGTV videa nebo spravovat doručené zprávy.

Skrz Creator Studio však nemůže spravovat Instagram Stories, takže vás to zase vrací zpátky na začátek – musíte předat heslo k Instagramu.

Otázkou je: Musí vaše Stories spravovat agentura nebo externista, který s vámi ve firmě stejně nesedí?

V případě, kdy máte instagramový účet propojený s vaší Facebook stránkou stačí dát dotyčnému administrátorská práva k Facebook stránce a automaticky získává přístup ke správě vašeho Instagramu pomocí Creator Studia.

Pokud chcete externistovi nebo agentuře předat práva k Instagramu, vyberte ze dvou rolí:

Editor

Může s Instagramem dělat všechno, nemůže měnit role u Facebook stránky.

Moderátor

Může jménem Instagramu odpovídat na zprávy, zobrazovat si statistiky, ale nemůže vytvářet ani mazat příspěvky na Instagramu, ani měnit role u stránky.

Použijte ke správě Instagramu aplikaci Later

Later je špičková marketingová platforma pro Instagram, kterou jsem si před 4 lety zamilovala a naši klienti jsou z ní unešeni. Funkce Lateru se zaměřují na vizuální plánování, správu médií, marketing a analytiku a jsou navrženy tak, aby s nimi mohl pracovat drobný podnikatel i velká firma. Jedná se o tzv. aplikaci třetí strany.

A dobrá zpráva na závěr: Základní verze aplikace je pro vás ZDARMA a nabízí pecka funkce, se kterými si bohatě vystačíte.

Zní to hezky, že?
Bohužel je tady jedno ALE….

Používáním aplikace Later sice nemusíte dotyčnému dávat heslo k Instagramu, protože váš Instagram spravuje z rozhraní aplikace (ta je jak pro mobil, tak pro počítač), ale opět mu to neumožňuje spravovat Stories. U Lateru navíc ani nemůže spravovat IGTV.

Jaké se vám tedy jako majiteli Instagram účtu nabízí možnosti?

1. Nebudete to řešit a předáte heslo k vašemu Instagramu druhé straně

Druhé straně sice dáte plná práva ke správě vašeho Instagramu, ale zároveň na dotyčného předáváte veškerou zodpovědnost.

Pokud dotyčný člověk není dostatečně edukovaný ve správě firemního Instagramu a nemá nastudovaná pravidla této sociální sítě, může vám v dlouhodobém horizontu napáchat mnoho škod, které nebude možné opravit a pak se začíná úplně od začátku (Cink! Cink! Cink! Slyšíte ve své hlavě, o kolik peněz jste právě přišli?!).

Nebo narazíte na člověka, který je ve 100% férový, znalý a bude to dělat s nejlepším vědomím a svědomím! Hodně štěstí při jeho hledání.

2. Instagram chcete mít pod kontrolou a tak druhé straně předáte pouze částečná práva

Můžete druhé straně předat práva k vaší Facebook stránce a tím získá přístup ke Creator Studiu, ze kterého může spravovat Instagram. Případně založíte váš Later účet a dotyčnému k němu přidáte pouze práva k užívání.

Druhá strana nechce pro správu vašeho Instagramu používat žádné aplikace pro správu? Bez urážky. Jaká je pak efektivita její práce? A kdo to platí? Přece vy!

Tato varianta však neřeší, jak bude druhá strana obstarávat Instagram Stories. Tvorby Stories se tak můžete zhostit vy a správu obsahu na profilu a péči o fanoušky v doručené poště vám může obstarávat externista.

3. Spravujte si Instagram sami nebo jej předejte člověku ve vaší firmě

Skutečně musíte platit za správu externistovi nebo agentuře? Jsou vynaložené náklady v souladu s výkonem vašeho Instagramu? Co když  si jenom “platíte” předražené Creator Studio nebo Later?

I na to naši klienti časem poměrně často přicházejí.

Jste podnikatel? Máte menší firmu? Naučte se Instagram spravovat sami, reagujte na potřeby vaší firmy operativně.

Můžete si část obsahu nechat vyrobit externistou, ale “menežování” vašeho Instagramu si nechte pro sebe (pro své zaměstnance). Máte 100% jistotu, že všechno vynaložené úsilí děláte pro své dobro a navíc nebudete závislí na případných prostojích nebo výpadcích externisty.

Přestaňte plýtvat časem
a zjednodušte si správu Instagramu

Trávíte správou Instagramu několik hodin měsíčně? Co kdybych vás naučila, jak si naplánovat příspěvky za 20 minut týdně z počítače a ještě tak zlepšit celkový vzhled vašeho profilu?

Přestaňte plýtvat časem
a zjednodušte si správu Instagramu

Trávíte správou Instagramu několik hodin měsíčně? Co kdybych vás naučila, jak si naplánovat příspěvky za 20 minut týdně z počítače a ještě tak zlepšit celkový vzhled vašeho profilu?

Přestaňte plýtvat časem
a zjednodušte si správu Instagramu

Trávíte správou Instagramu několik hodin měsíčně? Co kdybych vás naučila, jak si naplánovat příspěvky za 20 minut týdně z počítače a ještě tak zlepšit celkový vzhled vašeho profilu?

  • 34 obsáhlých strukturovaných lekcí, jak od A do Z začít efektivně spravovat Instagram
  • návody natočené pro počítač a také pro iOS a Android zařízení
  • videa, textový obsah, praktický checklist a ukázky
  • bonusový obsah
  • roční nepřetržitý přístup z počítače, mobilu nebo tabletu
  • aktualizace kurzu po celou dobu zdarma
  • e-mailové notifikace o novinkách v kurzu
  • naše online podpora kdykoliv si nebudete s něčím vědět rady

 

Kurzy pro veřejnost

Zábavné a praktické kurzy v Praze, na kterých vylepšíte vaše znalosti firemního Instagramu.

zobrazit termíny

 

Online kurzy

Rádi se vzděláváte svým vlastním tempem? A oceníte přehledně a prakticky zpracované návody, pomocí kterých můžete okamžitě měnit nastavení nebo strategie? Zkuste naše online kurzy.

zobrazit kurzy

 

Kurzy pro veřejnost

Zábavné a praktické kurzy v Praze, na kterých vylepšíte vaše znalosti firemního Instagramu.

zobrazit termíny

 

Online kurzy

Rádi se vzděláváte svým vlastním tempem? A oceníte přehledně a prakticky zpracované návody, pomocí kterých můžete okamžitě měnit nastavení nebo strategie? Zkuste naše online kurzy.

zobrazit kurzy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *