Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, LinkedIn je další silná sociální síť, na které můžete prezentovat sebe, své podnikání nebo naopak najít cenné kontakty nebo lidi do týmu. Musíte však k LinkedIn přistupovat správným způsobem. 


Když jsem si 24.září 2012 založila svůj osobní účet na LinkedIn, ještě jsem netušila, jak moc jej budu využívat v budoucnosti. Přiznám se, že v té době jsem LinkedIn absolutně nerozuměla a spíš jsem si účet vytvořila, abych ho měla.

Dnes s LinkedIn pracuju prakticky na denní bázi a kromě vynikajících informací nejen z byznysu mi přináší nové kontakty, zajímavé spolupráce i místo, kde si tvořím vlastní podnikatelskou “image”.

Proč používat LinkedIn jako podnikatel?

Nechápejte rozhodně LinkedIn tak, že je to pouze místo, kde vystavíte svůj životopis a firmy se o vás poperou (to je mi jako živnostníkovi celkem fuk). LinkedIn může naopak sloužit jako místo, kde se dostanete k těm správným kontaktům, o kterých ještě ani nevíte, že je budete potřebovat.

Líbí se mi, že si tady můžete ZDARMA vyplnit vlastní profil na profesní úrovni, ale zároveň to můžete podat osobitou cestou a tím se před lidmi tak trochu “polidštit”.

I přesto, že si LinkedIn stále více lidí plete s osobní seznamkou nebo takovým dalším Facebookem, já jej beru jako platformu, která mi umožňuje najít balanc mezi profesionalitou a lidským přístupem.

 

Proč jsem se zapotila při vyplňování profilu?

Profil vám umožňuje o sobě prozradit všechno, o čem byste mluvili na osobním pohovoru a co byste napsali do životopisu. Proto na LinkedIn dobře zvažte, co o sobě napíšete. A nebojte se být štědří s důležitými informacemi.

Při vyplňování profilu totiž naprosto jasně definujete, kdo jste, co jste už dokázali, v čem jste dobří a v jaké situaci se aktuálně nacházíte (myšleno po profesní stránce). LinkedIn vám poskytuje prostor, ve kterém objevíte své silné stránky, představíte lidem své vize a poslání.

To mi dalo docela zabrat a profil jsem párkrát přepisovala 🙂

Několikrát jsem si opakovala: Bude to lidi zajímat? Je to opravdu info, které mě definuje? Chci, aby mě takhle lidi vnímali? 

Vyplněním profilu to rozhodně nekončí, ale naopak začíná.

Začněme od kompletního nastavení profilu

1. Profilová fotka

Ehm, řeknu to asi tahle. LinkedIn není Facebook. Zapomeňte na super selfie, kde vám to faaakt sluší. Zapomeňte na amatérskou fotku. Chcete na LinkedIn působit jako amatér nebo jak profesionál?

Použijte naprosto regulérní byznys portrét, vyhněte se ikonám, avatarům, logům nebo neostrým snímkům. Vyhněte se také skupinovým fotkám nebo fotkám, kde vám nejde vidět do obličeje. Lidé by mohli mít dojem, že se za něco skrýváte a to na vaší důvěryhodnosti jakkoliv nepřidá.

Můj osobní tip: Výborně fungují tzv. bysty, což je potrét hlavy a části hrudníku (poprsí). Při nahrávání se dostanete do editoru, kde vyberete kulatý výřez. Pokud byste nahráli detailní fotografii vašeho obličeje, mohli byste v kruhovém výřezu vypadat jako mánička. Editor vám také umožní fotku oříznout, zazoomovat, natočit nebo přidat barevný filtr. Je to pouze na vaši kreativitě. Ale pozor, tohle není Instagram :))

2. Přidejte svoji aktuální pracovní pozici

Je důležité, aby lidé na první pohled věděli, co aktuálně děláte/v čem podnikáte. Přidejte proto aktuální pozici a do popisu shrňte, na co se vy nebo vaše firma specializuje. Vyhněte se extrémně zdlouhavým textům. Buďte struční a především jděte rovnou k věci. Vyhněte se obecným blábolům.

Můj osobní tip: Pokud si nevíte rady, omrkněte nejdřív některé profily a vypozorujte klíčové fráze, kterými se prezentují. Zeptejte se také svých klientů, jak vás oni vnímají, jestli souhlasí s tím, co o sobě tvrdíte. Dost často nás naši klienti a zákazníci popisují daleko lépe, než my sami. Říká se tomu odstup 🙂

 

3. Krátké a stručné Motto

Vezmu to od konce. Častým problém uživatelů na LinkedIn je příliš dlouhé BIO neboli Motto, které o vás absolutně nic nevypovídá. Tady zřejmě došlo k chybnému překladu české verze LinkedIn, protože v angličtině je to HEADLINE a ten se obzvlášť na sociálních sítích používá k jednoznačnému a údernému vyjádření pozice nebo nadpisu. Z toho důvodu to možná spousta lidí pochopila tak, že mají vložit svůj oblíbený citát.

Vyhněte se proto dlouhým větám a vyhněte se CITÁTŮM! Tento text má jasně lidem říct: JÁ DĚLÁM TOHLE!

Pokud se specializujete na finanční poradenství, napište “Finanční poradce”, pokud se specializujete na Facebook, napište “Facebook specialista”. Udělejte to lidem jednodušší.

4. Přidejte svá předchozí zaměstnání nebo projekty

Tady vás rovnou zarazím na začátku. Možná máte pocit, že je nutné napsat do profilu všechno, co jste v životě dělali. Chápu, že letní brigáda před 10 lety na benzínce vám dala pár zkušeností co se týká kontaktu se zákazníky, ale týká se to vašeho aktuální zaměření?

Vyberte opravdu jen ty nejzásadnější pozice a o zbytku praxe se klidně rozepište na svém blogu.

5. Přidejte odkaz na váš web, blog nebo na Facebookovou stránku

Ve svém profilu můžete mít maximálně 3 odkazy na webové stránky. Někdy využijete jen jeden a někdy všechny. Pokud máte webovou prezentaci, šup tam s ní. Budujete si svoji Facebookovou stránku nebo Skupinu? Šup tam s ní! Máte profil na Twitteru, který aktivně používáte? Propojte jej!

6. Vytvořte si vlastní URL adresu pro LinkedIn

Standardně vám LinkedIn vygeneruje URL adresu, která se skládá z vašeho jména, příjmení a kombinace čísel a písmen.

Můžete se s tím spokojit, nebo být ještě víc profil a zažádat o vlastní jedinečnou adresu, jako to třeba vidíte u mě.

Nejen, že to vypadá profesionálně, ale také vám to může pomoct ve výsledcích vyhledávání. Zde je důležité nastavit váš profil jako veřejný, aby jej mohly registrovat vyhledávače jako Google nebo Seznam a lidé se na váš profil dostali jedním proklikem.

Samozřejmě, že i bez vlastní unikátní adresy vás lidé i vyhledávače mohou nalézt. Berte to tedy jen jako moje osobní doporučení.

 

7. Požádejte vaše kolegy nebo klienty na LinkedIn o doporučení

Nemusím vám snad zdůrazňovat, jak jsou dneska reference silná zbraň. A stejně tak tomu je i na LinkedIn. Noví klienti (stejně tak, jako potenciální obchodní partneři) se rádi obrátí na někoho, kdo je doporučován a lidé s ním mají reálné zkušenosti.

Na oplátku rozdávejte doporučení i vy. Rozšíříte své pole působnosti a je zde reálná šance, že si vás na profilu dotyčných všimne někdo, kdo s vámi naváže kontakt.

8. Odesílejte žádosti o přátelství/spojení

V této části vám nebudu radit “přidávejte si do kontaktů co nejvíc lidí”! Tohle záleží čistě na vás. Pokud však nebudete přidávat lidi do spojení, nikdo se o vás nedozví a váš profil se tak stává neaktivní.

Já jsem si ze začátku přidávala do spojení především moji konkurenci. Postupem času jsem zjistila, že mi to nepřináší žádné bonusy, ani nové kontakty. Proto jsem udělala čistku a začala jsem si přidávat do kontaktů lidi, které jsem například zahlédla v diskuzi u příspěvků mých nebo doporučených kontaktů a líbilo se mi, jak se dotyční vyjadřují. Tuto metodu aplikuju i nadále a jeví se mi jako velmi efektivní.

Lidé, se kterými se spojíte a cokoliv jim komentujete (nebo naopak) vám mohou poměrně zásadně pomoct ve zviditelnění právě tím, že spolu budete dělat interakce.

Je to jako řetězová reakce. Vy někomu něco okomentuje a vidí to dalších x-desítek až stovek lidí, kteří by se o vás normálně nedozvěděli. Je to skvělý způsob, jak rozšiřovat povědomí o vás a vaší značce.

9. Prozkoumejte skupiny

Groups na LinkedIn fungují dost podobně jako ty na Facebooku. Přidáte se do tématické skupiny, kde můžete přidávat příspěvky, odkazy na články a diskutovat. Českých skupin jsem tam moc nenašla, a pokud existují, tak bývají poměrně dost neaktivní. Je to velká škoda.

Naopak zahraničních skupin tam najdete opravdu hodně a opět vám kromě obsahu nabízí možnost se propojovat s lidmi se stejnými zájmy nebo obchodními záměry. A to je skvělé.

Nutné základy pro to, abyste mohli začít používat LinkedIn, máte před sebou. Teď už je to jen na vás.

Používáte už LinkedIn? Jak vám prostředí vyhovuje? Rozumíte mu nebo byste se toho naopak chtěli dozvědět víc? Podělte se o vaše zkušenosti v komentářích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *