Jedná se o hodně častou otázku, kterou dostáváme od různých lidí, od klientů, v soukromých zprávách, na sociálních sítích i v reálu. Pojďme se proto dnes bavit o konkrétních sumách a co za ně obvykle dostanete.


Kolik “to” stojí v zahraničí?

Udělali jsme si research tohoto tématu po internetu v celosvětovém měřítku, kde se správa Instagramu pohybuje v přepočtu kolem 10 000 Kč za 1 Instagram účet*

*v ceně je obvykle vytvoření příspěvků ze zdrojů od klienta, psaní popisků, přidávání hashtagů, sdílení Stories ze zdrojů klienta, odpovídání na komentáře a když to znalosti dovolí, tak i odpovídání na doručenou poštu. Cena ve většině případů nezahrnuje tvorbu nebo správu placených reklam.

Stejně tak máme od našich klientů, kteří jsou většinou malí a střední podnikatelé a firmy informace o tom, co to stojí tady u nás v krásném Česku.

V českém prostředí se správa Instagramu pohybuje obvykle od 3 000 – 15 000 Kč za 1 instagramový účet.

Je však důležité si říct, co se pod pojmem “správa Instagramu” v ČR obvykle skrývá

My tomu mnohdy pracovně přezdíváme “předražený živý Later. 😀

“Předražený živý Later” znamená, že si najímáte někoho, kdo vezme vaše fotky nebo videa, která si ze svých zdrojů vytvoříte, k nim upraví a přidá texty, které napíšete, přihodí “nějaký” set hashtagů a v nějaký čas příspěvek zveřejní. V ceně ve většině případů není správa placených kampaní. Ty se naceňují zvlášť.

Samozřejmě to není takováto krize ve všech případech a dá se narazit i na člověka, který za vás vymyslí a napíše texty nebo část obsahu vytvoří sám.

Je nutné ale dodat, že takoví lidé bývají vyblokovaní na dost dlouhou dobu a pohybují se ve vyšší cenové relaci.

Dosud jsme se bavili pouze o obsahu na profilu

Instagram ale není jen obsah na profilu, je to také obsah v Instagram Stories a IGTV.

Když se podíváme na to, co je obvyklý výstup “správců Instagramu” v kanálu Stories, pak je nejčastějším produktem statický obsah s minimem interaktivních prvků, a přesdílení obsahu z profilu.

Zjednodušeně řečeno to co znáte jako “máme nový příspěvek na profilu”.

Samozřejmě, že i tady se kvalita a kvantita liší a ti lepší “správci” si dávají péči s tím, aby tvořili více-příběhové Stories, dbali na ochranné zóny, vkládali do nich interaktivní prvky tak, aby publikum zabavili a udrželi v pozornosti.

Ale opět se bavíme o lidech z vyšší cenové kategorie a vyblokovaných na dlouho dopředu.

Kdy se to bourá?

U Stories je také důležité zmínit jeden aspekt a to nepřítomnost externisty buď ve vašem provozu, ve firmě, nebo celkově v procesu vašeho podnikání.

Zjednodušeně: ve většině případů “tam není, když se něco děje.”

Tudíž budete odkázaní na to, že minimálně část obsahu pro něj budete muset tvořit sami.

Bohužel se nám často dostávají do rukou externě spravované účty, ve kterých narážíme na hrubé chyby po stránce neznalosti pravidel Instagramu a aplikování zakázaných postupů propagace.

Čas od času narazíme i na účty boostované pomocí aplikací, za jejichž používání vám hrozí nemilosrdné restrikce ze strany Instagramu nebo smazání účtu bez možnosti obnovy.

Alternativa existuje!

Ze začátku trochu zaměstná mozek, “bolí”, ale jakmile si na ni zvyknete, zjistíte, že většinu práce zvládnete sami. A mnohem lépe!

Týdně totiž můžete věnovat 0,5 hod – 1 hodinu přípravě obsahu na profil. Přípravou se nemyslí “focení”, ale práce s již hotovým obsahem.

Pokud budete tvořit Stories každý den, vyhradíte si na ně 20 minut až půl hodiny. To jsme na 2,5 hod souhrnu týdně za Stories.

Suma sumárum se vejdete do 4 hodin příprav Instagramu týdně.

Samozřejmě je potřeba, abyste buď sami sobě nebo někomu z vašich zaměstnanců tento čas našli a vyhradili. A bez toho, aniž byste se to naučili, to nepůjde.

Když budeme vycházet z toho, jak dlouho obvykle zabere našim klientům naučit se efektivně spravovat Instagram a vymyslet fungující hashtagovou strategii, dostáváme se při přepočtu na finance na výrazně zajímavější čísla, než kolik byste utratili za externistu obvykle odtrženého od vašeho podnikání.

2 nejzásadnější instagramové online kurzy

online kurz

Efektivní správa firemního Instagramu

zapsat se do kurzu

online kurz

Ovládněte hashtagy na Instagramu

zapsat se do kurzu

Pokud nenastane nějaký historicky vzniklý technický problém, tak všechno z kurzu Efektivní správa firemního Instagramu se naučíte nejpozději do 14 dnů, když si u toho ještě budete hrát s dětmi po večerech.

U kurzu Ovládněte hashtagy na Instagramu je to složitější, tam si musí mozek zvyknout a ne každý nové postupy pochopí “na první dobrou”.

Oba kurzy vás k dnešku (30.6.2020) vyjdou na 2 280 Kč.

Po nastudování jednoho nebo obou online kurzů obvykle následují tak 2 hodiny osobních konzultací, abychom člověka, který to dostane na starost (nebo přímo vás) zaškolili a pomohli mu zorientovat se v pasivní i aktivní práci s hashtagy přímo v jeho (vašem) oboru.

Cenově jste při 2 hodinách konzultací na 4 500 Kč celkem.

Hodnota vaše času vs. investice do vašeho vzdělání v Instagram marketingu

Nemůžeme soudit na jakou částku si ceníte hodinu vašeho času, případně kolik za hodinu práce platíte svým lidem – to si budete muset spočítat sami – nicméně investice do výuky těchto 2 online kurzů je jednorázová a neopakuje se vám každý měsíc.

Jako benefit získáte flexibilnější přístup k přípravě příspěvků do profilu i do Stories, protože ať už vy, nebo správce vašeho Instagramu najednou bude přímo ve středu dění uvnitř vašeho podnikání.

A to je za nás nedocenitelná hodnota z pohledu autentického obsahu, který Instagramu vládne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *