Možná vás napadne staré pořekadlo, že v tom nejlepším se má přestat. Uklidním vás, protože BUSINESSGRAM rozhodně nemá v plánu končit. Naopak, jedeme dál, v silnější sestavě s daleko specifičtějšími službami. Protože nás zasypáváte dotazy typu: “Kdy bude další Instagram kurz”, cítím potřebu vysvětlit naše pohnutky těm z vás, kterým se v hlavě honí podobné otázky.


První Instagramové kurzy jsem začala dělat na přelomu roku 2016/2017. Tehdy v malých sestavách do 6 lidí. Postupně se zájem zvýšil natolik, že jsme měli i 20 lidí na jednom kurzu.

Důvod č.1 – Příliš mnoho lidí na jednom kurzu

Někteří lektoři by za to byli rádi, že jim kurzy přetékají studenty. Já jsem z toho byla postupem času nešťastná. Příliš mnoho lidí znamená více otázek a méně času na moje připravená témata a především méně času na jednotlivce.

Díky tomu jsem se dostávala do stresové vrtule, kdy jsme nestíhali program kurzu. Do toho tlak ze strany pronajímatele, který už měl dalšího klienta, který čekal na prostor. A říct mým studentům, aby si připravili otázky na konec kurzu? Vyzkoušeno. Nefunguje.

Logicky spoustu věcí zapomněli nebo to nemělo ten správný efekt – prostě když chci něco vědět k tématu, musím se zeptat v ten moment.

Proč jsem tedy nedělala kurzy s menším počtem účastníků?

Nemyslete si, že jsem to nezkusila. Postupně jsme snižovali počet na 10 účastníků a stejně jsme přetahovali. I přesto, že jsem přidávala rezervy v pronájmech.

Důvod č.2 – Finance

Čím méně účastníků, tím je vyšší cena na hlavu. Podobně to platí o časových rezervách. Čím víc si jich přidáváte, tím se zvedá cena. S cenou hodně souvisí naše cílová skupina, které jsme veřejné kurzy nabízeli. Šlo zejména o začátečníky, kteří chtěli zjistit, jestli pro ně a jejich byznys Instagram bude vhodný, jak vůbec začít a co to obnáší.

Kdybychom cenu neustále zvyšovali, dřív nebo později bychom se dostali do bodu, kdy by to nebylo prodejné. 

Důvod č.3 – Instagram začal bobtnat

Před dvěma lety jsme si vystačili s fotkami na profilu a nějakými hashtagy. Postupem času začaly funkce na Instagramu růst a probíranou látku, kterou jsme stíhali za půl dne, už nebylo možné naučit ve stejném časovém horizontu. 

Důvod č.4 – Lidská kapacita

Když přijdete na školení, které je nabité informacemi, po 3-4 hodinách dost často přepínáte do “módu autopilot”, kdy je těch informací na vás příliš a nezvládáte je všechny absorbovat.

Zkoušeli jsme i celodenní školení a to byla vražda mých studentů. Sami mi pak řekli, že kurz je perfektní, ale že už to nedávali.

Z mé strany to bylo taky náročné. Mluvit 6-8 hodin vkuse (samozřejmě jsme měli coffee-breaky) je záhul a den poté jsem zněla jako rockerka po mejdanu, které navíc jede mozek tak na 10%. Protože když toho hodně dáváte, musíte tu energii někde zase získat zpátky.

Není to jen o mluvení. Během kurzů nasávám podněty a informace od studentů, na které musím obratem reagovat, pokud jim chci pomoct. Do jisté míry to ovlivňuje i průběh samotné výuky.

I když jsem se na kurzech držela víceméně předem připravené osnovy, vždycky se z nějaké části “ohnula” podle oborů, znalostí a potřeb mých studentů. To jen, aby někdo nerýpal ve smyslu: “Vždyť školíš dokola jenom jednu věc”.

Důvod č.5 – Každej pes, jiná ves

Je logické, že na kurzy přišli různí lidé, ať už freelanceři, podnikatelé, marketéři, majitelé firem nebo prostě někdo, kdo to ve firmě dostal příkazem. A mnohdy se dotyční přihlásili fakt až na poslední chvíli, takže jsem absolutně neměla prostor na to, zjistit si o nich více informací.

Největší kámen úrazu byla úroveň znalostí jednotlivých studentů. Na jednom kurzu se dokázali sejít jak lidi, kteří ještě neměli nainstalovanou aplikaci, tak takoví, kteří měli alespoň zkušenosti s osobním Instagramem a někteří, kteří chápali pokročilé postupy na Instagramu na první dobrou.

A to mělo bohužel ten negativní efekt, že jedni se sotva chytali a druhé to zdržovalo a do jisté míry nudilo. I přesto, že jsme popisy kurzů v prodeji poměrně specificky komunikovali, a podle zkušeností z proběhlých kurzů tu komunikaci průběžně vylepšovali, tenhle problém se nepodařilo eliminovat.


Těchto 5 nejzásadnějších důvodů vedlo k tomu, že jsme poslední kurz udělali v březnu 2018 a další termíny jsme už nevypsali.

Samozřejmě mezitím byly ještě takové záchvěvy, kdy na nás někteří házeli smutné oči v e-mailech, ať nějaký kurzík uděláme. Když jsme se ale dotyčných zeptali, co by se chtěli naučit, tak vlastně sami nevěděli, co.

A co teď vlastně děláme?

Nadále vás učíme pracovat s Instagramem a školíme jak diví :)) Nejen tyto veřejné kurzy nám daly dost podnětů k vylepšení přístupu ke konzultacím a workshopům.

Přestali jsme experimentovat s možností dlouhodobého mentoringu. Myšlenka to byla sice hezká a v praxi jsme si jí několikrát vyzkoušeli, ale měla jeden zásadní problém: Nedokázala jsem v hlavě udržet najednou větší množství klientů.

Někdo by mi mohl namítnout, že jsem mohla přece využít různé aplikace pro řízení projektů (nebojte, zkusili jsme jich několik), ale v těch zaznamenáte jenom exaktně vyčíslitelná fakta.

Nepřišla jsem na to, jak si uchovat ten pocit, jak daná firma funguje a jak to tam chodí tak, abych ho mohla na několik dní zapomenout a pak si ho během pár minut nahodit zpátky :))

Mentoringy daly základ tomu, jak dnes fungují naše konzultace a školení

Díky těmto zkušenostem vás neškolíme, ani s vámi neděláme konzultace naslepo. Proč mluvím v množném čísle?

V listopadu jsem do BUSINESSGRAMU přizvala Ondru Hájka, který mi pomáhá nejen strategicky řídit moji značku, ale především umí velice rychle rozklíčovat, v čem mají poptávající opravdu problém.

Většinou nám totiž chodí zprávy typu: “Náš problém je, že nám nerostou fanoušci”, “Nechodí nám lajky na fotkách” apod. Poptávající to vidí jako zásadní problém jejich neúspěchu, pro nás je to ale důsledek problémů schovaných jinde.

Ondrova “super schopnost” spočívá v tom, že ještě před samotnou konzultací (pokud shledáme, že je pro klienta přínosná) si s poptávajícími zatelefonuje a provede jeho oblíbený “přátelský výslech”, který téměř ve všech případech pomůže odhalit slabá místa.

Díky tomu je nemusíme složitě hledat na konzultaci, ale můžeme se rovnou soustředit na podstatné věci a samotná řešení.

Podobné postupy používáme i při školeních. Ty jsme letos navíc rozšířili o tzv. “kreativní workshopy”, kdy  k vám jezdíme učit nejen Instagram samotný, ale zaměřujeme se na to, abyste si uměli obsah vyrobit sami, měl požadovanou technickou i ideovou úroveň a abyste na jeho výrobě neztráceli zbytečně moc času.

A co bude místo veřejných kurzů?

Mezi konzultacemi a školeními jsme začali dávat dohromady také další nové online kurzy. Oproti původní idee dělat mastodontní balíky kompletního know-how o Instagramu se chceme zaměřovat na menší kurzy s úzkým zaměřením na jedno téma.

Musíme také brát v potaz to, že jak se Instagram neustále mění, mění se jeho funkce i postupy, není možné všechno “nacpat” do online kurzu, protože bychom neustále přetáčeli a přetáčeli a přetáčeli.

Online kurzy proto věnujeme tématům, která nemají tendenci se měnit podle toho, jak se vývojáři v Instagramu vyspí, ale naopak v nich budeme komunikovat zažité postupy, které fungují a pokusíme se vám pomoct také v oblastech kreativy, kde bychom chtěli uplatnit naše mnohaleté zkušenosti s fotografováním, natáčením videí a tvorbou grafiky.

Nemusíte mít ani obavy, že byste nás už veřejně nevídali. Stále se budeme účastnit vybraných konferencí a přednášek a budeme se moc těšit na naše nové klienty, ke kterým vyrazíme ať už na konzultaci nebo třeba kreativní workshop.

 

Kurzy pro veřejnost

Zábavné a praktické kurzy v Praze, na kterých vylepšíte vaše znalosti firemního Instagramu.

zobrazit termíny

 

Online kurzy

Rádi se vzděláváte svým vlastním tempem? A oceníte přehledně a prakticky zpracované návody, pomocí kterých můžete okamžitě měnit nastavení nebo strategie? Zkuste naše online kurzy.

zobrazit kurzy

 

Kurzy pro veřejnost

Zábavné a praktické kurzy v Praze, na kterých vylepšíte vaše znalosti firemního Instagramu.

zobrazit termíny

 

Online kurzy

Rádi se vzděláváte svým vlastním tempem? A oceníte přehledně a prakticky zpracované návody, pomocí kterých můžete okamžitě měnit nastavení nebo strategie? Zkuste naše online kurzy.

zobrazit kurzy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *