Nedávno jsem na LinkedIn narazila na příspěvek jednoho chlapíka, který se podělil o zkušenost s používáním mobilních dat. Přiznal, že má balíček 50 GB dat v telefonu na měsíc, aby nebyl ničím omezený a mohl cestovat a přitom pracovat. Překvapilo mě, že se do něj několik komentujících opřelo stylem, že nechápou, jak to může využít a že jim samotným stačí max. 5 GB dat na měsíc.


Celý červenec jsme byli s kolegou Ondrou mimo kancelář, kde jsme neměli naši standardní internetovou linku a byli závislí převážně na mobilních datech. Uvědomili jsme si, že 10 GB internet v telefonu, který každý máme, je pro naši práci žalostně málo. Značně nám to omezilo práci, a i když jsme hledali WIFI připojení, tak jsme museli zásadně omezit naše činnosti kvůli nedostačujícímu uploadu.

Průměrný zákazník T-mobile s neomezeným datovým tarifem v telefonu využije měsíčně 15,7 GB dat

Možná jste pochytili marketingovou akci T-mobile, která běží celé léto a nabízí svým zákazníkům neomezená data v ČR i v zahraničí (EU). Nejsme klienti T-mobile, aby bylo jasno :))

Do akce se zapojilo 650 tisíc zákazníků a za červenec přenesli 10 200 000 GB dat, pochlubil se T-Mobile. Odtud tedy oněch 15,7 GB na uživatele měsíčně. To je ale dost jiné číslo, než které nám operátoři doposud prezentovali. Z dřívějších tiskovek jsme se dozvídali, že stávající nabídky s omezenými datovými limity jsou přizpůsobeny běžným potřebám, a že průměrnému Čechovi stačí 1,2 GB na měsíc. Nyní se ukazuje, že mu to „stačí“, jen protože mu to kvůli FUP „musí stačit“. (text pochází z tohoto článku)

Zajímavé, že? Asi to byl důvod, proč jsem se rozhodla tento článek konečně vypustit ven, i přesto, že si s touto myšlenkou pohrávám už několik týdnů.

Naše mobilní data vs. symetrické připojení v kanceláři

Jak už jsem zmínila výše, používáme 2 mobilní datové tarify s kvótou 10 GB a to standardně kombinujeme se symetrickým připojením v kanceláři. Kdybychom nekombinovali 10 GB by nám vystačilo každému zhruba na týden. A to je pro nás nepřípustné.

Proč nedojíme veřejné WIFI?

Naše práce by nám klidně umožňovala pracovat z velké části stylem “kávičkář” někde v hipsterským podniku a sosat tam wifi zdarma. Jenže:

 • rychlost – na projíždění mailů bez příloh a čumění na Facebook je to asi s odřenýma ušima dostačující, ale pokud chcete pracovat, asi se nebudete chtít dělit o jedno slabé připojení s 50 dalšími lidmi, kteří vedle vás popíjí kávu.
 • dostupnost – jednoduše jsme asi moc pohodlní na to, abychom v každém novém podniku hned ťukali hesla ke sdílené veřejné wifi, u které nemáme tušení o tom, jak je zabezpečená, ani jaký datový tok nám poskytne. Personál obvykle ani neví, co mají za internet a jaké má parametry.
 • upload – samozřejmě můžete narazit na místo, kde budou mít symetrické připojení (stejná rychlost pro stahování i odesílání dat). Ze zkušeností víme, že v podnicích je za standard považované asymetrické připojení, kdy sice můžete poměrně rychle stahovat (kolikrát v řádu stovek MB/s), ale pokud chcete třeba odeslat fotku v plném rozlišení nebo hůř video, budete čekat dlouhé desítky minut. A to se bavíme o případu, že bychom byli v podniku jediní a s nikým se o data nedělili.

Kavárna je fajn místo na kafe a zákusek nebo schůzku. Pro seriózní práci s obsahem je ale hlučná, pomalá a zbytečně drahá.

Kolik dat reálně spotřebujeme?

Pohled do statistik přenosů nás samotné trochu překvapil. Čekali jsme tak polovinu.

 • pevná linka v kanceláři – na té přeneseme ve 2 lidech průměrně 400 – 600 GB měsíčně. Dělí se to zhruba na 2/3 toku dat směrem k nám a 1/3 toku dat směrem od nás.
 • naše mobily – tady je vcelku zásadní rozdíl mezi použitím iPhone a Android. Nutno podotknout, že u obou telefonů kombinujeme v běžných měsících přenosy dat tak, že zhruba 40% probíhá na cestách a 60% zajišťuje WIFI přes naše připojení v kanceláři.
 • iPhone – 10 GB tak tak stačí na pokrytí výjezdů ke klientům, kde mám Instagramové konzultace a s klienty pracujeme primárně z mého telefonu. Na cestách prakticky nepoužívám online navigaci, sporadicky si zapnu streamovanou hudbu. Jinak jsem na sítích a krátím si cestu ke klientovi.

Někdy klientům dělám HOTSPOT z mého telefonu, protože třeba přečerpali balíček vlastních dat nebo jim notebook v kavárně běží tak pomalu, že bychom kvůli tomu museli zbytečně protahovat konzultace.

 • Android – ten se drží standardně kolem 6-7 GB. Ondra řídí, takže běžně používá Google Maps, do toho Google Play Music (streamovaně) + standardně sociální sítě. Taky se občas dělí o data s klienty na workshopech, aby se urychlila práce.

Jaká zařízení spotřebovávají naše data?

V kanceláři máme pevné připojení a tohle na něm trvale běží:

 • NAS – datové úložiště s trvalým šifrovaným připojením na internet kvůli externímu přístupu k datům (i na cestách si potřebujeme sáhnout pro data, která s sebou nechceme vozit v zařízeních)
 • 2 počítače – ty běží průměrně 10 hod denně
 • Mobilní zařízení – pokud jsme v kanceláři, samozřejmě se nám všechna zařízení hlásí do naší sítě a využívají přes WIFI rychlou pevnou linku.

Do budoucna máme připravený přechod na “smart home” zařízení, takže se dá očekávat další navýšení datových toků.

K čemu data využíváme?

Teď si nejspíš říkáte, že tady provozujeme nějakou klikací farmu na Intagramové lajky :)))))

Ano, v kontextu toho, že nám mobilní operátoři zarputile tvrdí, že průměrný Čech spotřebuje 1,2 GB měsíčně by to tak připadalo i nám. Ve skutečnosti je průřez naší spotřebou zhruba následující:

 • cloudy – lokální data jsou pro nás “pouze záloha”. Všechna data, se kterými pracujeme, máme nacloudovaná z důvodu přístupnosti kdykoliv a kdekoliv potřebujeme. Odhadujeme, že přenosy cloudů budou asi největší žrout dat.
 • brouzdání po internetu – hledání informací, čtení a psaní mailů, koneckonců i online relax mezi prací – to všechno žere data. Nutno dodat, že tady jde hlavně o přenos směrem k nám.
 • práce s našim webem – blogové články, údržba webu, správa elektronického obchodu, plnění obsahu členské sekce,… je to otázka desítek MB, ale tyhle desítky u nás tečou ob den.
 • sociální sítě – v našem případě se poměrně vyrovnává stahování a odesílání dat. Je to dané tím, že tvoříme spoustu obsahu, pomáháme s tvorbou našim klientům a netvoříme pouze fotky. Největší část přenosu dat zabírají samozřejmě videa.

Spousta lidí si možná neuvědomuje, jak jsou datově náročné třeba Instagram Stories.

 • pracovní “entertainment” – samozřejmě jsou chvíle, kdy nám nejvíc vyhovuje absolutní ticho, ale většinu času potřebujeme odfiltrovat vnější ruchy. Takže si tvoříme pracovní kulisu v podobě Apple Music, Google Play Music nebo pouštěním seriálů (sledovanitv.cz, youtube). To jsou věci, které zvyšují poměrně markantně přenosy dat směrem k nám.

Jsme si vědomi toho, že nespadáme do kategorie “průměrný Čech” už z toho důvodu, že nejsme pouze konzumenti obsahu, ale ve velké části obsah tvoříme nebo pomáháme tvořit.

Když se díváme na strukturu toho, co nám přenáší největší počty dat, tak si stejně nejsme jistí, jestli by nám těch 10 GB stačilo, i kdybychom byli jenom konzumenty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *