S největší pravděpodobností už jste u některých profilů na sociálních sítích viděli vedle uživatelského jména ikonu bílé fajfky v modré badge (odznaku). Dost často to bývá u veřejně známých osobností (herci, zpěváci, kapely…) u celebrit, ale také u firem. Co pro vás tahle fajfka může znamenat a lze jí vůbec získat?


Takto vypadá ověřený profil. Vedle uživatelského jména se objeví fajfka v modrém oznaku a vy víte, že se jedná o oficiální účet osobnosti nebo firmy. Uffff.. Oddechnete si a možná přemýšlíte, jak byste ho mohli získat pro sebe taky? Konkurence je svině a určitě se bude snažit vydávat se za vás a škodit vám (žertuju).

Tuto funkci můžeme zařadit mezi “exkluzivní” funkce, které jsou jen pro vyvolené. A tady dochází k prvnímu zklamání. Pokud nejste významná osoba, bude pro vás “ověření” téměř nedosažitelné. Neexistuje žádný formulář, kam zadáte vaše údaje a mailem nebo SMSkou vám dorazí kód, který někam zadáte a vše je hotovo. 

Pro celebrity nebo veřejně známé osobnosti je získání ověření daleko jednodušší

Pokud jste však podnikatel nebo méně známá osobnost, bude to pro vás poměrně komplikované. Stejně jako vám Instagram nevysype, jak přesně fungují jejich algoritmy pro zobrazování fotek, tak vám ani Facebook, který vlastní aplikaci Instagram, nevysype návod, jak ověření získat. Informace, které se dneska dozvíte vycházejí z veřejně dostupných zdrojů a především ze zkušeností konkrétních osob, které procesem prošly.

Výhody, které ověřením profilu získáte

Možná mi dáte za pravdu, že to jednoduše vypadá COOL a asi něco znamenáte. Navíc vám tam svítí něco, co jen tak někdo nemá. Existují však daleko důležitější důvody, proč fajfku vlastnit. Můžeme se s tím setkat především u celebrit a veřejně známých osobností, které sociální média využívají k budování své image a také k budování komunity svých fanoušků.

Na druhou stranu se najdou takoví, kteří se zamilují např. do nějakého zpěváka a automaticky mu založí profil třeba na Instagramu nebo Facebooku, sdílí tam jeho fotky (volně stažené z internetu) a vydávají se za celebritu.

Pro běžného uživatele je postupně těžké rozeznat, jestli je to pravý profil nebo ne. Pak jsou tady případy lidí, kteří parazitují na něčí slávě (říkejme jim třeba trollové) a automaticky tak podvádí reálné fanoušky dané celebrity.

Fanoušci Shopaholic Nicol na Instagramu vytvořili několik profilů, které jsou zavádějící

Můžete se také setkat s taktikami, kdy falešné profily rozdávají poukazy v nějaké peněžní hodnotě, jen aby získaly na profil co nejvíc followerů (fanoušků). Jakmile mají dostatek “followerů”, účet jednoduše přejmenují a většinou prodají. Za nemalé peníze.

Nemá fajfku, neexistuje

Nedávno jsem hledala Instagramový účet jednoho mého oblíbeného zpěváka Frank Ocean. Když jsem si na Instagramu dala vyhledat jeho jméno, zobrazilo se mi několik profilů, které měly až několik tisíc sledujících. Později jsem googlováním zjistila, že Frank Ocean vůbec nemá Instagram. 

Zpěvák Frank Ocean nemá žádný Instagram. I přesto najdete několik profilů, které se za něj vydávají
Zpěvák Frank Ocean nemá žádný Instagram. I přesto najdete několik profilů, které se za něj vydávají

Naopak se mi podařilo najít oficiální profil mého oblíbeného herce Toma Hardyho. A taky jich existuje několik. A jsou skoro k nerozeznání.  Ověřování celebritám a značkám výrazně ulehčuje nasměrování fanoušků na ten správný účet. Protože už i celebrity mohou na Instagramu monetizovat svůj obsah.

Můžete požádat o odznak pro váš Instagram?

Podle aktuálních informací Instagram ověřuje pouze některé veřejně známé osobnosti, celebrity a značky. V současné době však není možné zažádat nebo zakoupit ověřovací odznak. Tedy ne oficiálně.

… ale

i tak můžete jako “necelebrita” usilovat o získání ověření. Může to být náročné, ale existují způsoby, jak zvýšit své šance na ověření. Ověřování neprobíhá přes automatický program nebo robota. Ověřování provádějí skuteční lidé, kteří pracují pro Instagram.

EDIT 2019: Nově můžete přímo z aplikace Instagram zažádat o ověření. 

Rozhoduje množství fanoušků?

Ano i ne. Setkala jsem se už s případy, kdy účty neměly ani 5.000 followerů o ověření získaly. Nicméně pro Instagram bude daleko věrohodnější profil, který nasbírá několik tisíc, až stovek tisíc followerů v krátké době. Je to z toho důvodu, že se to u celebrity dá předpokládat. Když jste vlivná osobnost, lidé vás už znají, je pro vás na Instagramu velice jednoduché si nasbírat followery v poměrně krátkém čase z celého světa.

Jestli si však myslíte, že obejdete Instagram nakoupenými fanoušky skrze nějakou aplikaci, která někde v Bangladéši na klikací farmě rychle udělá velkou parádu, pak jste na omylu. Nebude vám to fungovat, Instagram si vás proklepne.

Některé celebrity byly obviněny z nákupu fanoušků

Krásná vysoká čísla nemusí být vždy zárukou úspěchu na Instagramu. Dojelo na to několik celebrit, které si chtěly dopomoct různými aplikacemi pro růst relevantních fanoušků (proboha, nic takového neexistuje!!!!!) 

Instagram si proto nejdřív ověřuje, zda-li na svém profilu máte:

 • reálné fanoušky
 • reálné komentáře a odpovídající engagement
 • reálné lajky od reálných lidí

Vaše aktivita na sociálních sítích

Máte aktivní profil na Facebooku, Twitteru, LinkedIn nebo dokonce na Youtube? Může vám to zvýšit šance na ověření. Ověřená stránka na Facebooku vám bohužel negarantuje, že fajfku dostanete i na Instagramu. Naopak aktivita na vašem Facebooku může dopomoct k získání ověření.

Setkala jsem se už s případem, kdy dotyčná “Influencerka” měla na Instagramu jen 2500 sledujících a získala ověření jen díky tomu, že si na Youtube vybudovala silnou základnu followerů. 

Facebooková stránka českého Lídlu je ověřená. Na Instagramu je však jejich profil neověřený a navíc není jediný (pro ČR)

Proklepnou si vás i na Google

Jak už jsem zmiňovala výše. Žádost o ověření provádí některý ze zaměstnanců ručně. Nikdo jim samozřejmě nekouká pod ruce, jak to dělají, ale vsaďte se, že první co udělají: otevřít Google + hledat.

V případě, že budete snadno dohledatelní, píše se o vás v médiích, máte větší šanci na úspěch. Nesnažte se získat si důvěryhodnost založením vašeho profilu na Wikipedii, kde o sobě budete psát jako o celebritě. Všichni víme, že Wikipedia je jenom veřejně dostupná encyklopedie, kterou můžete tvořit i vy. Pokud však chcete zvýšit šance na ověření, musíte vaši značku nebo osobu dostat do digitálu. Musíte jít vidět, lidé o vás musí mluvit.

Doporučovala bych vám najít si kvalitní PR agenturu, která má již prošlapané cestičky do médií a dokáže vás dostat do známých novin nebo časopisů.

Aktivní účet

Nejste na profilu dostatečně aktivní? Smůla. Instagram nebude ověřovat profily, které nevykazují známky pravidelné aktivity. Konzistence a frekvence jsou dva nejdůležitější body na Instagramu. Být aktivní na Instagramu znamená pravidelné sdílení obsahu, komunikace s vašimi followery, vyhledávání nových profilů a lajkování obsahu. Pokud přestanete být na několik dní aktivní (tzn. že vůbec nespustíte aplikaci ve svém mobilu), očekávejte rapidní pokles engagementu a odebírání followerů.

Obzvlášť v roce 2018 bude důležité aplikovat všechny možné taktiky a strategie k udržení organického dosahu. Pokud tedy chcete získat ověření, měli byste to mít na paměti.

Kompletně vyplněný profil

Abyste mohli získat ověření, musíte dokázat, že jste to opravdu vy. Správné uživatelské jméno (vaše legální identita) je základ. Nezapomeňte ani vyplnit popisek profilu, přidat odkaz na vašeho webové stránky nebo jinou sociální síť, kde jste více aktivní.

Nezapomeňte svůj Instagramový účet v nastavení propojit také s Facebookem, Twitterem nebo Tumblerem, pokud na něm máte blog.

Jak se tedy dostat k ověření vašeho účtu?

Nepotěším vás, ale aktuálně neexistuje žádný konkrétní formulář, který byste vyplnili a odeslali. Neexistuje ani konkrétní e-mailová adresa, na kterou byste napsali. Existuje však několik způsobů, jak se dostat do kontaktu s těmi správnými lidmi, kteří vám s ověřením mohou pomoci:

 • obraťte se na agenturu, která pracuje pro firmy nebo Influencery, kteří již ověření mají. S největší pravděpodobností budou mít konkrétní kontakt na někoho z Facebooku a mohou vám to zařídit
 • spojte se skrze aplikaci s podporou Instagramu s požadavkem na ověření a trvejte na tom. Nejspíš budete muset žádost odeslat několikrát v rámci několika týdnů, ale za zkoušku to stojí
 • platíte pravidelně reklamy na Facebooku? Dáte mi za pravdu, že zkontaktovat někoho z technické podpory je na palici a dost to trvá. Nevzdávejte to a najděte jiný způsob, jak se dostat ke konkrétním osobám pracujícím pro Facebook. Třeba na LinkedIn? 

Jasně, je to otravné a zdlouhavé, ale ověření je exkluzivní funkce a není zkrátka pro každého.

Co když prostě ověření nezískáte?

Nevzdávejte to! Budování dobrého jména nebo image na Instagramu je dlouhodobý proces, který vyžaduje trpělivost a vytrvalost. Neomezujte se pouze na Instagram.

Využijte i jiné sociální sítě a buďte zkrátka vidět. Žijeme v malé zemi a proto máme oproti zahraničí trošku výhodu.

Zaměřte se na správné hashtagy, vylaďte si obsah na profilu, který bude odpovídat stylu vaší značky a nezapomeňte pravidelně komunikovat s vašimi fanoušky. Držím vám pěsti.

4 nebo více názorů ke článku “Ověřený účet na Instagramu. Lze jej získat oficiálně a co vás to bude stát?

 1. Irena říká:

  Ahoj Káto, díky za super článek. Co pokud v nastavení chybí možnost “požádat o ověření”? Díky moc, Irena

  • Katka Pavlíčková říká:

   Zdravím Ireno. Díky za pochvalu. Pokud tam tato možnost chybí, pak nelze dělat nic jiného, než čekat, že ji tam Instagram postupně “dovalí”. Možná bych se zkusila podívat do App Store nebo Google Play, jestli na telefonu figuruje nejnovější verze aplikace Instagram. Jestli ani tohle nepomůže, pak smolík :)

Tento článek už není možné komentovat.