Sotva jsem se vylízala z covidu a zabořila naplno do práce, už zase někdo přišel s něčím novým a já o tom nevím? FOMO jede na plný obrátky! 🤣 Řeč je o nové sociální síti, o které už jste pravděpodobně slyšeli. Jmenuje se Clubhouse a je založená na zvuku a pozvání. Kdo ji vytvořil, kdo tam chodí, proč tam chodí a k čemu je to vůbec dobré? Všechno co potřebujete vědět o Clubhouse vám sepíšu v tomto článku.


Clubhouse (v překladu “Klubovna”) je nová mobilní platforma založená čistě na zvuku. Lidé, kteří ji založili to popisují jako produkt “sociální sítě založené na hlasu”. Jinými slovy uživatelé se mohou zapojit do různých konverzací na různá témata. Je to hodně podobné, jako kdybyste v reálném životě dorazili do klubovny a poslouchali, kdo se o čem baví a občas do toho hodili svůj názor.

Zážitek z používání Clubhouse spočívá ve směsi panelových diskuzí, příležitosti networkovat a poslouchat podcast. S tím rozdílem, že je všechno živě.

Zjednodušeně řečeno: Někdo založí místnost s názvem “Raw snídaně v 8 ráno” a lidé si tam mohou pokecat o tom, co si právě nandávají na talíř a jak jim to chutná. Běžnej pokec.

Stejně tak můžete narazit na místnost, která bude odborná a bude se v ní hovořit třeba o hypotékách, jak to udělal jeden z našich klientů Tomáš Rusňák. 

Nemáte zde možnost psát žádné statusy, nemůžete sdílet žádné fotky, videa, dokonce ani nikomu napsat zprávu. Nic takového tady nenajdete. Vaší zbraní je váš hlas.

Když jsem to volala před pár dny mojí milované klientce Světlaně Uldrichové, byla dost vlažná a tak nějak jí to nezajímalo. Po týdnu od registrace mi ale dneska zavolala, že je to úplná pecka, které propadla a už tam naplánovala své vlastní vysílání na téma “Svatby v roce 2021”. 😁

Clubhouse vytvořil Paul Davison ze Silicon Valley a bývalý zaměstnanec Google Rohan Seth. Americká kapitálová firma Andreessen Horowitz financovala projekt v květnu 2020 částkou 12 milionů dolarů.

Je důležité zmínit, že aplikace Clubhouse je v současné době k dispozici pouze uživatelům iPhonů a iPadů, ale plánuje se rozšířit i na Android.

Jak se můžete dostat do Clubhouse?

V tuhle chvíli existují pouze 2 možnosti. Někdo se na Clubhouse již dostal a automaticky získal 2 pozvánky. Ty může někomu poslat SMSkou přímo z aplikace. Takže potřebuje mít vaše číslo.

Protože se Clubhouse v Česku rozjel tak moc, tak už narazíte na nabídky prodeje vstupů do Clubhouse, které startují na 200 Kč. Lidé prostě chtějí vydělat na všem. 🤣

Jakmile se registrujete do Clubhouse a začnete být aktivní (zúčastníte se nějakého vysílání jako posluchač nebo sami něco moderujete) dostanete za pár dní 2 pozvánky, které můžete někomu věnovat. Čím víc budete v Clubhouse aktivní, tím víc pozvánek budete postupně získávat.

Můžete se zapsat do pořadníku

Druhou možností je stáhnout si do iPhone nebo iPadu aplikaci Clubhouse a rezervovat si své uživatelské jméno. Pokud už někdo z vašich kamarádů či kontaktů Clubhouse používá, dostane oznámení, že jste se připojili a má možnost vás do aplikace pustit.

Jak už sami tvůrci aplikace řekli, chtějí budovat komunitu uživatelů pomalu a pracovat na tom, aby byla aplikace a její funkce připraveny pro větší počet uživatelů.

Jak používat Clubhouse?

V principu se vám nabízí dvě cesty.

Buď se tam připojíte, protože chcete být posluchačem a nemáte s tím aktuálně žádné ambice. Můžete tady poslouchat známé herce, komiky či jiné osobnosti. Můžete si tady pokecat s kámošema, když už nemůžete na pivo. Třeba o hokeji. Ženské tady řeší chlapy a věřím, že byste si tady mohli najít i partnera. 😝

Ale když jste podnikatel, majitel firmy, manager, blogger, influencer a nevím co ještě, pravděpodobně vás zajímá, jestli lze využít Clubhouse pro byznys či svoji propagaci.

Už po prvních pár dnech se mi chce říct ANO.

Vidím tady příležitost ke generování nových zákazníků, ale taky prostor pro zvýšení povědomí o vaší značce či vašem jméně nebo prostor pro networkování a získávání nových partnerství. 

Ale dokud si Clubhouse nezkusíte a nezažijete na vlastní kůži místní atmosféru, můžete si přečíst 10 podobných článků a nic to s vámi asi neudělá. Stojí to minimálně za prozkoumání.

Jak Clubhouse využijete v rámci podnikání?

Vidím tady jednoznačně přínos v oblasti budování komunity. Můžete s lidmi sdílet vzdělávací obsah, být hostem různých virtuálních událostí, získávat tady hodnotné informace pro další práci, přijít si pro zpětnou vazbu na to, co děláte. Můžete tady klidně najít lidi pro spolupráci, vytvářet spojení s různými odborníky a jinými zajímavými lidmi.

Moje stávající pocity z Clubhouse: Zatím jsem se tady setkala nejvíc s českými marketéry, ale to je pochopitelné. Provařená jména byla na Clubhouse mezi prvními 😄 a chvílemi mi připadá, že tito lidé nemají celé dny na práci nic jiného, než se účastnit mnoha diskuzí, psát o tom na dalších sítích vychloubat se, ke všemu se  tam vyjadřovat a masírovat si tak své ego. Ale opravdové diskuze jsou tím zastíněny. Víc se těším, až se tady dostanou i ti běžní lidé, kteří budou mít co říct.

Clubhouse není zaměřen na konkrétní obory nebo odborníky. Můžete tady narazit na odborníky z různých oborů a průmyslových odvětví. Řekla bych, že je tady daleko jednodušší přijít si ke kontaktům na vlivné lidi.

Stejně tak byste tady mohli narazit na komunitu vášnivých chovatelů koček domácích a povídat si s nimi hodiny o tom, co váš kočičák miluje ke snídani a jakými granulemi byste jej rozhodně nemohli krmit. 😁

Pojďme ale k praktickým věcem.

Kompletně vyplněný profil je klíčovým aspektem

Jakmile obdržíte pozvánku, Clubhouse chce po vás zadat jméno, příjmení a username (uživatelské jméno). Pozor, tohle lze změnit poté pouze jednou. Dobře to rozmyslete.

Budu Clubhouse primárně využívat pro podporu mého podnikání, ale těším se i na volnočasová nebyznysová témata. Proto jsem zvolila username @katkapavlickova. Jméno a příjmení včetně diakritiky jsou jasné. Clubhouse si zakládá na tom, že chce registrovat reálné lidi.

Nezapomeňte přidat kvalitní profilovou fotku, která má jasné pozadí, ideálně s nějakou výraznou barvou. Vzhledem k poměrně neutrálním barvám, které aplikace používá byste se mohli docela ztratit. Fotka může rozhodnout o tom, jestli se o vás lidé budou zajímat, nebo nikoliv.

Potom je tady část bio neboli váš životopis. Myslete na to, že zhruba první 3 řádky textu (asi 125 znaků) se zobrazí lidem v místnostech pod vaším profilem. Takže tady napište ty nejdůležitější informace o vaší maličkosti. Pak se samozřejmě můžete rozepsat. A nebojte se rozepsat!!!

Je důležité, abyste mysleli na to, že informace ve vašem profilu se v Clubhouse indexují. Když někdo bude hledat Katku Pavlíčkovou, nebo něco kolem Instagramu, je velká pravděpodobnost, že ve vyhledávání narazí na můj profil, nebo jim ho algoritmus nabídne. 

Do textu můžete vložit odkaz/y na váš web, ale musíte počítat s tím, že zde žádné odkazy nejdou prokliknout, ani si je lidé nemohou vykopírovat.

Hehe, to stejné máme i na Instagramu, takže vlastně nic novýho. 😂 Do textů můžete přidat také smajlíky, abyste to oživili. Fakt se toho nebojte.

Propojte svůj Instagram nebo Twitter

Proč to udělat? Protože aplikace neumožňuje nikoho přímo kontaktovat (zkrátka tam není nic jako “poslat zprávu”), je dobré to propojit buď s vašim stávajícím Twitter účtem nebo s Instagram účtem. Byla by škoda, kdybyste někoho zaujali v diskuzi a chtěl s vámi navázat kontakt či spolupráci a neměl by se kam obrátit.

Propojení mého Clubhouse účtu s Instagramem mi přivedlo (a stále přivádí) nové sledující na Instagram. Pro mě je tedy tato platforma aktuálně další prostředek ke zvyšování povědomí o naši značce a o tom, čemu se věnujeme.

V neposlední řadě je výběr Instagramu jako propojené sítě pro komunikaci s lidmi z Clubhouse důkazem, jak má Instagram blízko k podcastům a řadí se mezi důležité sociální sítě pro další komunikaci (můj osobní názor).

Vše se děje na chodbě neboli The Hallway

Stejně jako má Instagram část Prozkoumat (Explore), TikTok část “Pro tebe”, tak i Clubhouse má svůj hlavní zdroj. Ten se jmenuje The Hallway a najdete tady aktivní a probíhající místnosti. Pokud jste se připojili k některému z existujících klubů a ten hostuje nějakou místnost, uvidíte to v horní části “chodby”.

V horní liště najdete hlavní nabídku, ve které máte tyto možnosti:

 • Někoho najít podle jména (bacha, všechny profily na Clubhouse jsou veřejné) nebo procházet založené kluby (aktuálně jsou to pouze jenom seznamy lidí v klubech podle nějakého zaměření)
 • Pozvat nového člena (ikonka obálky se žlutou hvězdou)
 • Zobrazit kalendář s nadcházejícími místnostmi (událostmi)
 • Zkontrolovat oznámení (kdo si vás přidal do kontaktů, kdo je tady nový, kdo pořádá jakou událost)
 • Zobrazit si váš profil nebo jej upravit

Co jsou to Clubhouse Rooms a jak je používat?

Rooms (česky se chytlo slovo “růmky”) jsou tím místem, kde se všechno děje. Jde vlastně o takové virtuální místnosti, které může založit kdokoliv na jakékoliv téma.

Je to jako na konferenci, kdy procházíte chodbou a kolem sebe máte dveře do školicícíh místností na různá témata. Na dveřích máte napsáno, o jakém tématu se tam mluví, kdo ho vede a kdyby tady nebylo GDPR, viděli byste tam i počet přihlášených nebo jejich jména. 😁

Na Clubhouse existují místnosti soukromé nebo veřejné. V případě veřejných můžete okamžitě vstoupit a poslouchat, o čem se tam mluví.

Ze začátku jsem se bála někam vstoupit, aby se mi hned nezapl mikrofon. Nebojte, to nehrozí. Museli byste se nejdřív přihlásit o slovo a dokud vás moderátor nevyzve k diskuzi a neuvolní vám mikrofon, můžete u toho doma klidně prdět a nikdo nic neuslyší. 😃

Stejně tak si v místnosti můžete prohlížet účastníky tím, že kliknete na jejich profilovou fotku a dostanete se na jejich profil. Když vás zaujmou, můžete je ihned sledovat.

Chcete-li na “chodbě” zjistit, kdo je z vašich spojení aktuálně aktivní, přejeďte prstem doleva a Clubhouse vám zobrazí seznam všech dostupných lidí. Uvidíte, jestli jsou právě online (nebo kdy naposledy byli), jestli jsou zrovna v nějaké události a případně vám nabídne spustit soukromou místnost, kde si s nimi můžete povídat. To uděláte kliknutím na zelené tlačítko +room.

V rámci poslechu v místnosti můžete mezitím procházet aplikací

Jakmile vstoupíte do nějaké místnosti, můžete brouzdat v aplikaci i nadále (kliknutím na možnost “All rooms” nahoře vlevo) a místnost, ve které se nacházíte se vám šoupne dolů do malého bílého pruhu s ovládacími ikonkami. Do něj se vrátíte swipnutím nahoru.

Pokud byste mezitím narazili na jinou zajímavější místnost a do té vstoupili, automaticky vás to odhlásí z původní místnosti.

Jak se zorientovat v místnosti?

Když vstoupíte do jakékoliv místnosti, jednou z prvních věcí, které uvidíte, jsou moderátoři (ti mají u profilovky zelenou ikonku s bílou vločkou/hvězdičkou uvnitř) a řečníci v horní části místnosti. Dalo by se říct, že jde o takové jeviště řečníků, kteří byli pozváni do diskuze.

Ten, kdo momentálně mluví má kolem své profilovky béžové lemování, které svítí nebo problikává, když dotyčný právě hovoří.

Hned pod řečníky je část “Followed by the speakers”. To jsou lidé, kteří buď udělali nějakou interakci s řečníky nebo jsou spolu s řečníky ve spojení.

Ve spodní části pak uvidíte zbytek publika (Others in the room), kteří poslouchají vysílání.

Jakmile se rozhodnete z vysílání odejít, jednoduše klikněte na ikonku ✌🏽 neboli “Leave” a jste pryč. Ikonkou + můžete někomu ze svých kontaktů poslat do notifikací doporučení na probíhající růmku. Ikonkou ručičky můžete požádat moderátory o slovo ve vysílání.

Jak objevíte české místnosti?

To dost silně záleží na tom, koho sledujete. Na základě toho vám aplikace doporučuje víc a víc českých růmek. Pokud se sami rozhodnete nějakou založit, doporučuji na začátek názvu místnosti přidat emoji české nebo slovenské (nebo obojí) vlajky 🇨🇿 , ať se Češi rychleji zorientují a případně do růmky přidají. Musíte to brát tak, že Clubhouse je používaný celosvětově.

Kdy je vhodný čas pro pořádání události?

Univerzální čas asi neexistuje a budete muset experimentovat. Ale mám za sebe jeden osobní postřeh. Zvyk je železná košile a přesto, že už skoro rok sedíme doma na zadku jenom s našimi mobily a počítači, dětmi, zvířaty a kdo ví co ještě (ok, ještě s otravnými sousedy za zdí), pořád plánujeme online eventy ideálně na odborná témata na večerní hodiny.

A já se ptám proč?

Nechci v 7 večer poslouchat věci, nad kterými se potřebuju zamyslet, abych je vstřebala. A vy mi to tam nacpete před spaním, ideálně všichni ve stejný čas.😃 Můj mozek je po celém dni a měsíci s covidem unavený.

Rok 2020 změnil mnohým z nás pracovní biorytmus. Nemůžeme jít nikam do restaurace, na nákupy, do kina, na bazén, takže sedíme doma. Tudíž opravdu není nutné pořádat růmky či eventy v Clubhouse takhle pozdě večer.

Chápu, že to pro někoho může být nepochopitelné, ale tak to prostě je. Myslete na to, až budete vytvářet vaši online akci. Možná to je důvod, proč se vám tolik lidí nepřihlásí nebo se přihlásí a nepřipojí se.

Co znamená ikonka 🎉 u uživatelského jména?

Je to symbol nováčka v Clubhouse, který vám říká, že je v aplikaci méně než 7 dní. Zhruba po týdnu zmizí.

Co můžete jako moderátor místnosti?

Aktuálně existují 2 způsoby, jak se můžete stát moderátorem místnosti v aplikaci Clubhouse. Buď založíte svoji vlastní místnost nebo se dostanete do místnosti, kde vás někdo povýší z řečníka na moderátora.

Jako moderátor se vám uvolní tyto funkce:

 • můžete zapnout nebo vypnout možnost publika zvedat ruce o slovo (to vám dává maximální focus na to, o čem mluvíte a nebudete rozptylování notifikacemi hlásících se lidí 😀)
 • vyzvete někoho z publika, aby promluvil
 • přijmete žádost někoho z publika, kdo se hlásil o slovo
 • můžete předat dalšímu uživateli funkci moderátora
 • ztlumíte lidem reproduktor, takže nebudou moct mluvit

Co jsou Clubhouse kluby?

Kluby (Clubs) jsou v zásadě zájmové skupiny, které mohou uživatelé vytvářet a ostatní se k nim mohou připojovat. Kluby a jejich členové mohou vytvářet vlastní události a je pro ně jednodušší je propagovat mezi ostatními členy, kterým v danou chvíli dorazí notifikace. V klubech existují 4 typy členství:

 • Zakladatel: je zároveň vlastníkem klubu. Může upravit popis a pravidla a pozvat členy.
 • Správce: tuto roli vám dává zakladatel klubu. Můžete schvalovat a odebírat členy jak z veřejné, tak soukromé místnosti.
 • Členové: mohou vytvářet soukromé místnosti, prohlížet a účastnit se veřejných i soukromých místností.
 • Followeři: neboli sledující mohou sledovat aktivity veřejného klubu, ale nemají oprávnění vytvářet místnosti.

Jak vytvořit vlastní klub?

Abyste si mohli zažádat o založení vlastního klubu, musíte v současné době uspořádat alespoň 3 události a poté navštívit tento odkaz.

Dozvíte se, jaká jsou pravidla a poté si můžete přes tento formulář zažádat o založení klubu.

Zároveň po vás aktuálně Clubhouse vyžaduje, abyste se při založení klubu zavázali k tomu, že budete pořádat každý týden alespoň 1 vysílání.

Schvalovací proces na nové kluby nyní trvá zhruba 14 dní a jako člen můžete požádat aktuálně pouze o 1 klub.

Přidejte se do Facebook skupiny Clubhouse Česko

Pokud chcete sledovat zajímavé události z českého prostředí, rozhodně se přidejte do této skupiny. Můžete tady zároveň propagovat vaše místnosti a díky tomu získat vyšší poslechovost.

Stejně tak vznikl Instagram profil Clubhouse Česko, kde pravidelně ve Stories sdílí tipy a pozvánky na české růmky.

Na závěr

Jsem přesvědčena, že jsem do mého dnešního článku asi nezahrnula všechny tipy a funkce. Ale dělám to záměrně, aby tam na vás ještě čekalo nějaké překvapení. 😋

Věřím, že mi Clubhouse pomůže zvýšit povědomí o tom, co dělám, přinést nové sledující na Instagram, kteří by se o mě třeba nikdy nedozvěděli. A v neposlední řadě můžu poslouchat zajímavé diskuze se zajímavými lidmi.

Pokud už na Clubhouse jste, budu ráda, když si mě přidáte do spojení – hledejte @katkapavlickova 😃

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *