Říkáte si, proč zveřejňuju na našem blogu článek, který vyšel v časopise Interiéry? Jednoduše proto, že do tisku redakce pustila verzi bez korektury.


Rozhovor do tohoto článku jsem s šéfredaktorkou Ivou dělala telefonicky a samozřejmě jsme se dohodly na tom, že článek sepíše, já ho poté projdu a případně opravím to, co jí z poznámek uniklo. Ještě před vydáním jsem strávila jedno krásné ráno opravou všech těch faktických chyb a když mi přišlo e-mailem, že všechny opravy jsou zapracované, ulevilo se mi.

Co se stalo?

Před pár dny jsem si s nadšením ze schránky vytáhla výtisky časopisu a asi si dovedete představit, jak nemilé zjištění pro mě bylo, že verze, která vyšla v časopisu je ta původní. Těch několik tisíc výtisků, které už kolují mezi lidmi nestihnu zastavit, takže vám alespoň touto cestou dávám přečíst tu správnou verzi textu, kde jsou opraveny všechny faktické chyby.

Podnikání bez marketingu jde těžce, a to platí jak o malých firmách a jednotlivcích, tak i o velkých společnostech. Sociální sítě jsou jedním z komunikačních kanálů, jak o sobě dát vědět a využívat je mohou všichni. Tentokrát se zaměříme na síť Instagram, o které si budeme povídat s Kateřinou Pavlíčkovou, která se na ni specializuje.

Proč jste začala pracovat s Instagramem, co vedlo k přerodu v byznys?

S Instagramem jsem začala před 8 lety z čiré zvědavosti, kdy tato aplikace vznikla primárně po uživatele iPhonů. Byla to pro nás velká pecka – aplikace, ve které si vymazlíte fotky různými filtry, napíšete k nim nějaký blábol, přidáte hashtagy a hurá do světa mezi takovou spoustu lidí, kteří vás hltají a komunikují s vámi.

Postupem času jsem zjišťovala, že když tam ukážu co dělám, jak pracuju nebo kde fotím (živila jsem se v  minulosti jako komerční fotografka), tak se na mě poměrně snadno obrátí lidé, ať jim do firmy přijedu něco nafotit. Už tehdy mi Instagram připadal jako super nástroj, jak zadarmo ukázat, co umím a že jsem k dispozici.

Postupně jsem se do toho zakousla hlouběji a hlouběji, až v roce 2015 vznikl projekt BUSINESSGRAM, díky kterému učíme firmy a podnikatele používat Instagram jako marketingový nástroj.

K čemu je vlastně síť Instagram dobrá?

Pokusím se to vysvětlit na něčem, co známe všichni. Když jste dítě nebo puberťák, tak máte hromady zážitků a vzpomínek, které si uchováváte v hlavě. Najednou přijde Instagram, který vám umožní některé ty vzpomínky uchovat v aplikaci, a je jenom na vás, jakým způsobem ji zachytíte. Jestli fotkou nebo videem.

Tvoříte si vlastně takový virtuální deníček, který je jenom váš a buď ho sdílíte s dalšími lidmi po celém světě nebo jen s kamarády. Nebo jste naopak člověk, který si chce zážitky nechat jen pro sebe, tedy nesdílí svůj vlastní obsah, ale rád sleduje zážitky jiných lidí.

Najednou je vás na té síti 800.000.000 (k dnešnímu datu je to přesně miliarda, poznámka redakce BUSINESSGRAM) z celého světa a to je hodně velké publikum, kterému o sobě můžete dát vědět.

Na scénu přicházíte vy jako firma nebo podnikatel, která má absolutně totožné možnosti a nástroje, jak o sobě dát vědět. Můžete tak pomocí “zážitků” nebo vizuální inspirace zaujmout něčí zájem. Na první pohled naprosto triviální, pro mnohé podnikatele však stále nepochopitelné.

Doporučovala bych každému, kdo chce začít používat Instagram pro byznys, aby si nejdřív založil soukromý účet a nasával atmosféru této sociální sítě. Pokud máte otevřenou mysl a čas, který tomu chcete obětovat, máte šanci to pochopit správně a třeba být i úspěšný. Pokud vám tohle chybí, nepouštějte se do toho nebo to svěřte někomu, kdo k tomu bude mít vztah. Ale pak mu do toho nezasahujte!

Jak používat Instagram pro podnikání?

Berte vaše příspěvky jako takovou virtuální výlohu a ukázku své práce. Nemusí nutně jít o finální výsledek, tedy
produkt, což je při práci designéra realizace nebo hotový nábytek, ale podělte se i o proces přípravy, výroby atd. Snažte se zaujmout a vystoupit z davu, to je prvotní cíl.

Touto cestou lze budovat povědomí o vás a popřípadě o vaší značce. Jestliže se jedná o firemní profil nebo profil studia je potřeba se zamyslet, jestli tu  image postavíte třeba na vašem zaměstnanci. Ten může kdykoliv z firmy odejít a fanoušci to poznají. V takovém případě bych doporučovala komunikovat za značku jako takovou.

A čemu se ještě vyhnout?

Doporučuji nebudovat profil pouze na ukázkách vizualizací, těch je na Instagramu velká spousta a dost často se na první pohled ničím neliší. Většina jich je bez emocí, fádní a sterilní. Tím v dnešní době náročné uživatele Instagramu neohromíte.

Dalším důležitým bodem je oddělit profesní profil od soukromého a to hned na začátku. Pokud chcete zveřejňovat fotky, jak jste s manželem na večeři nebo jak s dětmi lenošíte na dovolené, na to si založte soukromý profil.

Co naopak doporučujete?

Zaměřte se nejen na tvorbu obsahu na FEEDU (váš profil), ale také  na „Stories“, kde se neřeší tolik kvalita výstupu, ale je tu možné mnohem více zaujmout. Spousta majitelů Instagramových účtů s nimi nepracují a ochuzují se o skvělé výsledky. Určitě je třeba vhodně promyslet popisky, které mohou být přidanou hodnotou. 

Nebojte se klást otázky fanouškům, ale vyhněte se otázkám typu: “jak se vám to líbí?” nebo “co na to říkáte?”, ale chtějte reakci, na kterou dále navážete.

Jaké chyby se nejčastěji dělají při práci s Instagramem?

Nejčastěji jde o přístup, protože řada lidí přistupuje k Instagramu jako k Facebooku. Je třeba zdůraznit, že Instagram není Facebook! Od firem se očekává technicky kvalitní obsah, takže zapomeňte na špatné fotky ve smyslu křivě nafocené, rozmazané, neúplné, bez základní postprodukce. Na výběru fotek je třeba si dát záležet, to vypovídá vše.

Mezi časté chyby také patří nesourodost obsahu. Je třeba si uvědomit, že nový “potenciální” fanoušek, který narazí na váš účet se jen během několika vteřin rozhoduje, jestli se o vás bude dál zajímat nebo jde pryč. Vaše fotky proto musí být neustále ve vizuální “harmonii” a musí z nich být jasně řečeno, co nabízíte, čemu se věnujete, jaký máte vůbec styl. Například foto kávičky na pracovním stole nebo pejsek v kanceláři – to už tady bylo milionkrát a nelze na tom stavět branding značky.

Vážné chyby jsou také u placené reklamy, nemá cenu platit reklamu, když nemáte kvalitní obsah. Nejenže nezaujmete, ale ještě si dost pravděpodobně poškodíte jméno. Pokud chcete spustit placenou reklamu, (která je mimochodem na Instagramu dražší než na FB), tak je třeba znát vaši cílovou skupinu a mít dobrý obsah.

Jak pracovat s hashtagy?

To je velmi záludná otázka. Je třeba si zjistit, jaká slova vyhledává vaše cílová skupina
a od toho se odpíchnout. Volit tak, aby na dané téma nebylo až příliš konkurence a hlavně, aby to vůbec někdo hledal. Hashtagy jsou obecně v Čechách strašně podceňovaná a mnohdy nepochopená věc. Přitom je to jeden z mála opravdu efektivních způsobů, jak se o vás vlastně lidé mohou dozvědět.

TIP: Pochopte pravou podstatu klíčových slov na Instagramu v našem nejoblíbenějším online kurzu a dostaňte váš obsah mezi vaše potenciální zákazníky ještě dnes!

Co dělat proto, aby nás fanoušci neopouštěli?

Někdy to úplně neovlivníte. Dost často lidé odcházejí, protože je váš obsah přestane bavit nebo očekávali něco jiného. Nemá smysl se trápit těmi, co odešli, ale myslet na ty, co vám zůstali a s těmi pracovat. Ti noví se zase objeví.

A co dělat, aby ti další přišli?

Držet se strategie a příspěvky vymýšlet s předstihem. Funguje ucelený koncept profilu, který lidem dává smysl. Musíte poznat vaši cílovku, zjistit jejich zájmy a na tom stavět další obsah. Dobrá rada na konec zní: Nesnažte se být dokonalí za každou cenu!

Děkuji za rozhovor!

 

Kurzy pro veřejnost

Zábavné a praktické kurzy v Praze, na kterých vylepšíte vaše znalosti firemního Instagramu.

zobrazit termíny

 

Online kurzy

Rádi se vzděláváte svým vlastním tempem? A oceníte přehledně a prakticky zpracované návody, pomocí kterých můžete okamžitě měnit nastavení nebo strategie? Zkuste naše online kurzy.

zobrazit kurzy

 

Kurzy pro veřejnost

Zábavné a praktické kurzy v Praze, na kterých vylepšíte vaše znalosti firemního Instagramu.

zobrazit termíny

 

Online kurzy

Rádi se vzděláváte svým vlastním tempem? A oceníte přehledně a prakticky zpracované návody, pomocí kterých můžete okamžitě měnit nastavení nebo strategie? Zkuste naše online kurzy.

zobrazit kurzy