Trávíte hromadu času na Instagramu, abyste získali nové followery (fanoušky) a máte radost, když přibývají? To je samozřejmě v pořádku. Pak se ale může stát, že někteří fanoušci odejdou a vám proto čísla poskakují nahoru a dolů. Co je hlavní příčinou úbytku fanoušků a může vám Instagram zničehonic odebrat vaše fanoušky? 


Hned na začátek vás uklidním. Fanoušci přicházejí i odcházejí i na mém Instagramu @businessgrambykatka. Děje se to nám všem a je to součástí procesu růstu našich profilů a naší propagace na sociálních sítích.

Je mi naprosto jasné, že se vymazlujete s obsahem, aby byl co nejlepší, ladíte popisky k fotkám, hodiny hledáte ty správné hashtagy a pak se ráno probudíte a zase o 4 followery chudší? Nejspíš máte chuť aplikaci zavřít, odinstalovat Instagram a vyhodit mobil z okna :)) Na to se vyprdněte a pojďte si raději přečíst o tom, proč se tohle děje a jak z toho můžete ven.

Včera si vás dali sledovat a dneska už jsou pryč?

Na Instagramu existuje jeden populární růstový model: tzv. FOLLOW / UNFOLLOW.

Funguje to tak, že vás dotyčný účet objeví, olajkuje vám několik fotek, možná vám poměrně autenticky okomentuje příspěvky, jak jsou skvělé a kdesi cosi, a pak vás začne sledovat. V tu chvíli se rozjela jeho hra.

Jediný důvod, proč tohle dělá je získat si vaši pozornost, abyste účtu sledování oplatili.

Jakmile to uděláte, úkol je splněn a on se odebírá a jde to zkusit zase na někoho dalšího.

Takové profily ve skutečnosti nezajímáte, je jim fuk, čemu se věnujete. Potřebují vás jenom získat jako další číslo do sledovaných. Moje rada? Ignorujte je!

Když vás na Instagramu začne někdo sledovat, otevřete si jeho profil a u modrého tlačítka vidíte, jestli už se vzájemně sledujete nebo ne.

Může vám Instagram smazat vaše fanoušky?

Může. Ale ne jen tak ledajaké. Ani o tom nemusíte vědět, ale začnou vás sledovat tzv. “fake followers” neboli falešné účty, které se na první pohled tváří opravdově, ale ve skutečnosti to není reálný člověk.

Instagram dělá každých pár týdnů velkou očistu a tyto profily odstraňuje. Může se vám tedy stát, že se vám zničeho nic odebere větší množství followerů přes noc.

O fanoušky přijdete také v případě, kdy jste si přes nějakou aplikaci nakoupili fanoušky nebo jste využili služeb růstových aplikací, které vám slibují nové followery. Osobně bych takové taktiky růstu fanoušků nedoporučovala.

Na Instagramu existuje nespočet služeb, které vám slibují nárůst fanoušků pomocí tzv. “blackhat” taktik. Pokud chcete budovat autentický a obchodně silný firemní účet, doporučovala bych vám se jim vyhnout.

Přečtěte si: 5 důvodů, proč byste si nikdy neměli koupit fanoušky na Instagramu.

Setkala jsem se i s informací, že vám údajně Instagram může sám od sebe smazat fanoušky, kteří vám delší dobu nedali like nebo komentář na fotku. Myslím si, že je to spíš fáma, kterou vyplodili neznalí uživatelé této sociální sítě. Samozřejmě se může stát, že člověk, který vás sleduje, jednoduše profil zrušil, nebo mu jej Instagram z nějakého důvodu smazal. To se ale stává zcela běžně a nemá smysl se nad tím zastavovat.

Proč se vám lidé odebírají ze sledování?


1. Váš obsah je pro lidi až příliš prodejní

Pokud každý váš zveřejněný příspěvek vypadá jako zoufalá prodejní reklama, pak se lidé budou ze sledování odebírat. To však neznamená, že na vašem profilu nemůžete zveřejňovat propagační akce nebo nabídky, ale pokud budete svoji obsahovou strategii stavět pouze na tom, váš účet bude “hluchý” a followeři utečou k někomu jinému.

Musíte si uvědomit, že jakmile vás někdo začne sledovat, dostáváte se s vašim obsahem do nejcenějšího prostoru v aplikaci – na titulní stránku a do Stories. Zde se chodí lidé každý den bavit a sledovat obsah od svých kamarádů, bloggerů či Influencerů nebo značek. Nikdo vás nezačal sledovat kvůli vašim reklamám.

Lidé chtějí lifestylový obsah, zábavu, novinky, tipy, ponaučení, drby z vašeho zákulisí, vidět vaše úspěchy i neúspěchy. Zaměřte se v první řadě na tento typ obsahu, do kterého “snáž” zasadíte vaše prodejní příspěvky – prodejní obsah. Buďte však opatrní. Instagram není prodejní katalog, ale sociální síť, kde se lidé chtějí v první řadě kochat a seznamovat.

Instagram je sociální síť, kam se lidé chodí bavit a inspirovat. Pokud si z něj udéláte čistě produktový katalog, z dlouhodobého hlediska nejspíš neuvidíte obchodní výsledky.

2. Zveřejňujete příliš mnoho obsahu v krátkém čase

Zejména v začátcích získáte pocit, že čím víc toho nasdílíte, tím rychleji získáte fanoušky. To není až tak úplná pravda. Zobrazování obsahu na titulní stránce se aktuálně řídí algoritmy a ty myslí vždy na uživatele jako takového.

Pokud ještě nemáte moc followerů, nebo vám naopak stojí růst, nesnažte se to změnit tím, že budete sdílet 3-5 fotek denně. Nejen, že se obsahově velice rychle vyčerpáte, ale mohli byste způsobit zahlcení vašich sledujících, které pak vede k tomu, že si vás dají odsledovat. Na Instagramu se tomu neoficiálně říká “flooding”. Spamování, chcete-li.

3. Ustřelíte s obsahem mimo vaše zaměření

Lidé vás začali sledovat, protože se jim líbí, co děláte. Máte super fotky nebo videa a popisky vedou ke komentářům nebo proklikům na web. Jednoho dne ale v nějaké pošetilosti nasdílíte např. vaše nohy, které vám olizuje kočka. V tu chvíli vám to připadá děsně cool a vtipné, ale nemusí to úplně být v kontextu obsahu, kvůli kterému vás lidé sledují. Jakmile se taková fotka objeví na titulce, uživatelé se jako první ve většině případů podívají na fotku, až pak na uživatelské jméno.

Když jim to nedává smysl nebo to není obsah, který si dali sledovat, může je to rozrušit a okamžitě zamíří na váš profil, aby si vás dali odsledovat. 

Buďte proto při zveřejňování opatrní a fotky i popisky s rozmyslem promýšlejte. Nenechte se unést euforií a některé věci raději zveřejněte na soukromý profil. 

4. Vaši fanoušci se vyvíjejí

Všichni stárneme, všichni zrajeme. Všem se nám mění naše potřeby. Jestli vás někdo začal sledovat před 4 lety v době, kdy čekal miminko a vy nabízíte oblečky pro děti, pak už pro něj nemusíte být relevantní a to je důvod, proč vás přestanou sledovat. Není na tom nic špatného a rozhodně byste si to neměli brát osobně.

5. Ignorujete vaše fanoušky

Všichni se honí za nejvyšším počtem fanoušků a když už je tedy mají, tak s nimi nepracují. Velice často se mi na konzultacích nebo školeních ve firmách po prvním auditu stává, že nedostatkem času nebo nevědomky absolutně nekomunikují s fanoušky.

Zdárným příkladem jsou neotevřené zprávy v Direct Message, které x-týdnů až měsíců firmám hnijí bez odpovědí a to už na firmu hází špatné světlo. Stejně tak spousta firemních profilů nereaguje na komentáře byť jednoduchým olajkováním nebo odesláním smajlíku a to pak způsobuje, že fanoušek získá pocit méněcennosti nebo nezájmu ze strany firmy a odchází (odsledovává se).

Vést firemní profil je zároveň velká zodpovědnost a já bych důrazně doporučovala každému člověku ve firmě, který se stará o Instagram, aby se začal zajímat o komunikaci a začal být aktivní, pokud chce obchodní výsledky.

Např. české zastoupení Kiehls, které je podle analytics na síti aktivní, v jejich Direct Message od srpna 2017 do 31.12.2017 ani jednou neotevřelo zprávu s označením ve Stories. Poslední 4 označení byly 29.května 2018, kdy Kiehls poprvé zprávu otevřel, ale ani jednou nezareagoval.

Důvodů, proč si vás lidé dají odsledovat může být samozřejmě nespočet. Jedná se o poměrně subjektivní rozhodnutí a budu moc ráda, pokud se do komentářů podělíte o vaše zkušenosti – co vás vede k tomu, že přestáváte sledovat obsah, nejen firemních profilů?

 

Kurzy pro veřejnost

Zábavné a praktické kurzy v Praze, na kterých vylepšíte vaše znalosti firemního Instagramu.

zobrazit termíny

 

Online kurzy

Rádi se vzděláváte svým vlastním tempem? A oceníte přehledně a prakticky zpracované návody, pomocí kterých můžete okamžitě měnit nastavení nebo strategie? Zkuste naše online kurzy.

zobrazit kurzy

 

Kurzy pro veřejnost

Zábavné a praktické kurzy v Praze, na kterých vylepšíte vaše znalosti firemního Instagramu.

zobrazit termíny

 

Online kurzy

Rádi se vzděláváte svým vlastním tempem? A oceníte přehledně a prakticky zpracované návody, pomocí kterých můžete okamžitě měnit nastavení nebo strategie? Zkuste naše online kurzy.

zobrazit kurzy

4 nebo více názorů ke článku “Proč se vám odebírají followeři na Instagramu

 1. Radana říká:

  Dobrý den, mohu se zeptat na následující otázku. Instagram mám již cca 4 roky a momentálně mám 889 followerů. Jenomže tento počet sledujících se mi už drží cca 10 měsíců, možná i déle. Někdy je to 887 pak 889. Tyto čísla se mi drží a to mě sem tam alespoň 1x týdně někdo začne sledovat. Příspěvky přidávám pravidelně 1x týdně někdy max 2x. Věděla by jste proč počet sledující za takovou dlouhou dobu se nikam neposunul? Možná dělám něco špatně nebo možná je to nějaký hack. Můj instagram je: rad.ost
  Děkuji předem za vaši odpověď.
  S pozravem
  Radana Povolná

  • Katka Pavlíčková říká:

   Zdravím vás Radano. Všimla jsem si, že máte přepnuto na účet tvůrce nebo firemní. Osobně bych si na vašem místě prošla statistiky za poslední rok a zjistila, který obsah funguje a na ten bych se zaměřila. Je také dobré zkontrolovat, jaké hashtagy používáte a jestli by nebylo lepší zvolit jiné – vhodnější pro váš obsah a cílovou skupinu, kterou chcete oslovit. Za ty 4 roky se Instagram neskutečně vyvinul a bohužel na něm také došlo k velkému přesycení obsahem. Proto se může stát, že váš účet začne stagnovat. Držím pěsti. Katka

 2. michalabrozova říká:

  Pěkný článek! S modelem follow/unfollow jsem se již také setkala. Dokonce se ke mne od známé dostal e-book od společnosti hashtags.cz, kde propagují svůj nástroj SocialDroid, který i “všechnu práci se získáváním fanoušků” udělá za vás. Neodsuzuji to, ale po vzoru Vaší školy a po vlastních zkušenostech bych toho já sama nevyužila. Proto mne osobně ani úbytek followerů netrápí. A nejde ani o fanoušky nasbírané tímto modelem. I já se měním a s tím i obsah, který sdílím. Ne každému se to může líbit. To je život.

  • Katka Pavlíčková říká:

   Míšo díky za sdílení vlastní zkušenosti. Ano, těch služeb bude na trhu velmi mnoho, protože někteří lidé vycítili potřebu na Instagramu vyrejžovat peníze, jak jen to půjde. Neodsuzuju je, je to jejich byznys. Osobně si však myslím, že stejně postupem času každý podnikatel nebo firma toužící po reálných referencích, po reálných komentářích a reálné zpětné vazbě na své zboží nebo služby pochopí, že “kupovat” si něčí pozornost je tak trochu potupná věc a z dlouhodobého hlediska to nikdy nevede k ničemu dobrému. Jak se říká: Každý svýho štěstí strůjce :) Gratuluju ke změně obsahu a přeji hodně nových spokojených fanoušků :))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *