V USA proběhla minulý rok velice zajímavá studie, která analyzovala různé příspěvky na Instagramu v souvislosti s psychickým stavem jednotlivých uživatelů. Vědci vytvořili speciální algoritmus, který identifikoval některé psychicky “slabší” jedince na základě konkrétních fotografií.

Výzkum zjistil, že naše duševní zdraví odráží příspěvky, které sdílíme na sociálních sítích a lze podle nich poznat, jestli máme sklony k depresím.

Kuriózní na tom všem je, že barvy, které vidíme, jsou spojované s našimi emocemi. Máme tendence spojovat si tmavší a šedivější barvy s negativními náladami a naopak světlejší, jasnější barvy směřují k pozitivním náladám. Ve skutečnosti vědci zjistili, že lidé trpící depresemi preferují spíše tmavší barvy.

Andrew Reece z univerzity Harvard a Chris Danforth z univerzity ve Vermontu objevili zajímavou korelaci mezi barvami na fotografiích nasdílených na Instagramu a duševním “zdravím” jednotlivce. Závislosti jsou tak silné, že by mohly velice efektivně odhalit duševní nemoci u jedinců.

V průběhu jejich studie testovali více než 40.000 příspěvků na Instagramu mezi psychicky nemocnými a psychicky zdravými lidmi, kdy kladli důraz na aspekty jako barva, světelnost nebo množství obličejů ve fotkách. Tito lidé byli požádáni, aby ohodnotili na stupni od 0 do 5 fotky podle zajímavosti, sympatií, ale také jestli na ně fotky působí veselým nebo naopak smutným dojmem.

Vědci zjistili, že depresivní jedinci mají tendenci přidávat obrázky, které jsou modřejší, šedivější a tmavší a tím i dostávají méně lajků oproti psychicky zdravým jedincům.

Pokud máte pocit, že černobílé fotky působí luxusním a elegantním dojmem, pak je asi něco špatně!

Studie dokazuje, že lidé, kteří často používají černobílé filtry v Instagramu (např. Inkwell) nebo filtr Crema (odstraňuje z fotek teplé tóny) mají pravděpodobně větší sklony k depresím. Stejně tak, když si lidé fotí selfie fotky (namísto skupinových fotek) na které dostanou málo lajků, to už jsou důvody pro negativní psychický stav. Tito lidé si to zkrátka berou více osobně.

Otázka zní: Jak spolehlivý je jejich algoritmus při identifikaci pacientů s depresemi?

Pokud je software skutečně schopný poskytnout reálné podrobnosti o psychickém stavu uživatelů na sociálních sítích, pak by to mohla být velice užitečná metoda pro rozpoznávání depresí.
Jen pro upřesnění, pojem “deprese” popisuje celou řadu podmínek, kterou musí uživatel splňovat a určitě je potřeba navštívit lékaře, který určí kvalifikovanou diagnózu. Rozhodně nelze soudit podle několika černobílých fotografií.

Filtry, které pravděpodobně používají psychicky zdravější jedinci:

Valencia, X-Pro II, Hefe, Rise, Amaro, Lo-fi, Walden, Kelvin, Unknown, Clarendon, Earlybird, Toaster, 1977, Mayfair, Nashville, Gotham, Brannan, Hudson, Sierra, Poprocket, Maven, Moon.

Filtry, které budou s největší pravděpodobností používat lidé se sklony k depresi:

Inkwell, Crema, Willow, Reyes, Stinson, Slumber, Sutro, Ashby, Juro, Perpetua, Dogpatch, Helena, Gingham, Skyline, Aden, Ludwig, Lark, Ginza, Vesper.

Zdroje, ze kterých jsme čerpali: Technologyreview.com, studii je možné stáhnout pod tímto odkazem

 

Kurzy pro veřejnost

Zábavné a praktické kurzy v Praze, na kterých vylepšíte vaše znalosti firemního Instagramu.

zobrazit termíny

 

Online kurzy

Rádi se vzděláváte svým vlastním tempem? A oceníte přehledně a prakticky zpracované návody, pomocí kterých můžete okamžitě měnit nastavení nebo strategie? Zkuste naše online kurzy.

zobrazit kurzy

 

Kurzy pro veřejnost

Zábavné a praktické kurzy v Praze, na kterých vylepšíte vaše znalosti firemního Instagramu.

zobrazit termíny

 

Online kurzy

Rádi se vzděláváte svým vlastním tempem? A oceníte přehledně a prakticky zpracované návody, pomocí kterých můžete okamžitě měnit nastavení nebo strategie? Zkuste naše online kurzy.

zobrazit kurzy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *